Kocaeli’nin Kültürel Değerleri Gün Yüzüne Çıkıyor

ÖNEMLİ AŞAMA SAĞLANDI

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi değerlere gösterdiği önem doğrultusunda birçok tarihi eseri geleceğe kazandırmak adına restorasyon çalışmaları yapıyor. Portakal Mescidi, Süleyman Paşa Hamamı, Eski Cami gibi birçok eseri gün yüzüne çıkartacak çalışmalar yapan Büyükşehir kentin en önemli sivil mimari örneklerinden olan Sırrı Paşa Konağı’nı da gelecek nesillere kazandırıyor. Bu kapsamda konakta yürütülen restorasyon çalışmalarında önemli aşamalar kaydedildi.
 

EŞGÜDÜMLÜ OLARAK

Eş güdümlü olarak pek çok alanda sürdürülen çalışmalarda yapının zemin betonu tamamlandı. Kuzey istinat duvarı, merdiven tadilatı ve ahşap karkas sistemi ise yoğun şekilde devam ediyor. Kış mevsimine kadar çatı kaplamalarının bitirileceği projenin, öngörülen tarih olan 31 Aralık 2011 tarihinden önce tamamlanması için hummalı bir çalışma yürütülüyor.
 

ASLINA UYGUN

İzmit’in simgesi olan çınar ağaçlarını Demiryolu Caddesi güzergâhı boyunca diktirerek İzmitlilere armağan eden Sırrı Paşa’nın yaşadığı Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak’ta bulunuyor. Tarihi konak geçtiğimiz yıllarda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında büyük hasar almış ve tadilat gereksinimi doğmuştu. Kamulaştırılması biten ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından projesi onaylanan tarihi binanın restorasyon çalışmaları bütünüyle aslına uygun şekilde sürdürülmekte.