Kocaeli’de Yaban Hayatı Sulakalanda İzlenecek

izmit korfezi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kente yeni yeşil alanlar kazandırırken, yaban hayatını da doğa tutkunlarının seyrine sunuyor. İzmit’in doğu sahilinde yapımına devam ettiği park boyunca uzanan sulakalan, farklı mevsimlerde pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Büyükşehir Belediyesi parkın tamamlanmasının ardından uçurtma tepelerine yerleştireceği dürbünlerle, doğa tutkunlarına yaban hayatını yakından görme fırsatı sunacak.

izmit korfezi dogu sahili

izmit korfezi kuslar

İzmit Körfezi’nin doğu sahilinde yer alan ve yapımı devam eden sahil parkının bir parçası olarak korunan sulakalan, şimdiden onlarca kuş türünü kendine çekiyor. Sulakalanda bugünlerde yemlenen filamingoları görmek mümkün. Kuşların sulakalanda huzur içinde barınmaları için yakın çevrede bulunan Lastik – İş Sosyal Tesisi ile Emex Otel’de yapılan düğün ve cemiyetlerde havai fişek atılması yasaklandı.

sulakalanlar izmit korfezi

izmit korfezi sulakalan

Bölgenin diğer misafirleri arasında turnalar, yeşilbaşlı ve kahverengi yaban ördekleri, su tavukları, elmabaş patka, tepeli patka gibi çeşitli kuş türlerini izlemek de mümkün. Büyükşehir’in çevreye ve doğaya verdiği önemin yanı sıra İzmit Körfezi’nin temizlenmesiyle de kuş çeşitliliğinin arttığı sulakalan, yırtıcı kuşları da kendine çekiyor. Şahinler de avlanmak için sulakalanı tercih ediyor.