Koç Üniversitesi Yayınları’ndan Üç Yeni Kitap

Koç Üniversitesi Yayınları psikoloji, arkeoloji ve sanat tarihi alanlarına önemli katkılarda bulunan üç kitabı okurlarıyla buluşturuyor. ‘Ana Babalık: Kuram ve Araştırma; Anadolu Medeniyetlerinde Hamam Kültürü: Mimari, Tarih ve İmgelem; Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi: Kültürel Psikoloji başlıklı yayınlar kitap meraklılarını bekliyor.

Bilimsel yayınlarıyla bilgi üretimine katkıda bulunmayı amaç edinen Koç Üniversitesi Yayınları, tüm akademik disiplinlerde yabancı dillerden Türkçeye çeviri kitapların yanı sıra Türkçe ve İngilizce yazılmış özgün kitapları da yayımlıyor.

Bu bağlamda, Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan bu üç yeni kitap, alanlarına önemli katkılarda bulunuyor. Kültürel psikoloji alanında, sosyal psikolojinin kurucularından Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın yazdığı Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi: Kültürel Psikoloji kitabı insan psikolojisi ve sosyal gelişimi ele alarak, kültürün kişisel gelişime etkisini bağlamsal – gelişimsel – işlevsel bir yaklaşımla inceliyor. 464 sayfadan oluşan kitap 28 liradan satışa sunuldu.

Melike Sayıl ve Bilge Yağmurlu tarafından derlenen Ana Babalık: Kuram ve Araştırma yirmi iki araştırmacının katkı yaptığı on dört bölümden oluşuyor. 28 liradan satılacak olan 427 sayfalık kitapta, her bölüm, ana babalığa dair farklı konuyu inceleyerek o alandaki çeşitli bakış açılarını veriyor, yeni araştırma sorularına zemin oluşturacak tartışma ve analizler içeriyor.

Nina Ergin’in hazırladığı Anadolu Medeniyetlerinde Hamam Kültürü: Mimari, Tarih ve İmgelem isimli kitap ise Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sempozyumdan derlendi. Kitapta Selçuklu, Osmanlı, Safevi ve Babüri hamamlarının mimarisinin ve kültürel bağlamının dönüşümü; Batı’daki Türk hamamları ve ressamların gözünden hamamlar gibi konular inceleniyor. 414 sayfalık kitap, 26 liradan satılıyor.

Benlik, Aile Ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji / Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı

Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın Koç Üniversitesi Yayınlarından çıkan Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi, Kültürel Psikoloji adlı kitabı raflardaki yerini aldı.

Sosyal psikolojinin kurucularından, uluslararası üne sahip Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi adlı kitabında yirmi yıllık çalışmalarını bir araya getiriyor.

Kağıtçıbaşı, insan psikolojisi ve sosyal gelişimi ele aldığı kitabında kültürün kişisel gelişime etkisini bağlamsal-gelişimsel-işlevsel bir yaklaşımla inceliyor. Kitap, kültürel ve kültürlerarası psikologlara psikolojiyi evrensel hale getirme ve kültüre daha az bağımlı kılma konusunda yol gösterirken, psikoloji ve sosyal bilimler öğrencileri için de benzersiz bir kaynak olma niteliğini taşıyor.

Redaksiyon: Çiçek Öztek

3. Baskı: Colorist Akademi Matbaacılık, İstanbul, Kasım 2012

Sayfa: 464

Ebat: 16,5 x 22

ISBN: 978-605-5250-07-2

Barkod: 9-786055250072

KDV dâhil fiyatı: 28 TL

Kategori: Psikoloji

Geri dönüşümlü kâğıda basılmıştır.

Ana Babalık: Kuram Ve Araştırma / Derleyenler: Melike Sayıl, Bilge Yağmurlu

Melike Sayıl ve Bilge Yağmurlu tarafından derlenen Ana Babalık: Kuram ve Araştırma isimli kitap Koç Üniversitesi Yayınları tarafından satışa sunuldu.

Ana Babalık: Kuram ve Araştırma kitabı, yirmi iki araştırmacının katkı yaptığı on dört bölümden oluşuyor. Her bir bölüm, ana babalığa dair farklı bir konuyu inceleyerek o alandaki çeşitli bakış açılarını veriyor, yeni araştırma sorularına zemin oluşturacak tartışma ve analizler içeriyor. Kitap, başta psikoloji olmak üzere, sosyal bilim ve eğitim alanlarında çalışanlar ve ana babalık konusuna ilgi duyanlar için değerli bir kaynak niteliği taşıyor.

Yazarlar: Melike Sayıl, Bilge Yağmurlu, Bekir Onur, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Nazlı Baydar, Berna Akçinar, Nagihan İmer, Elif S. Durgel, Gökçe Bilici, H. Melis Yavuz, Nebi Sümer, Sait Uluç, Asiye Kumru, Pınar Öztürk, Senay Güner Cebioğlu, Nazan Aksan, Feyza Çorapçı, Özlem Ece Demir, Aylin C. Küntay, Ayşen Güre, Yeliz Kındap Tepe, F. İrem Çağlar

Yayıma hazırlayanlar: Çiçek Öztek, Gizem Ülker

1.Baskı: Colorist Akademi Matbaacılık, İstanbul, Aralık 2012

Sayfa: 427

Ebat: 16,5 x 22

ISBN: 978-605-5250-03-4

Barkod: 9786055250034

Fiyatı: KDV dâhil 28 TL

Kategori: Psikoloji

Geri dönüşümlü kâğıda basılmıştır.

Anadolu Medeniyetlerinde Hamam Kültürü: Mimari, Tarih Ve İmgelem / Derleyen: Nina Ergin

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sempozyumdan derlenen kitapta Selçuklu, Osmanlı, Safevi ve Babüri hamamlarının mimarisinin ve kültürel bağlamının dönüşümü; Batı’daki Türk hamamları ve ressamların gözünden hamamlar gibi konular inceleniyor. Osmanlı İmparatorluğu’na yakın coğrafyalardaki yıkanma biçimleri ve hamam gelenekleriyle, Osmanlı hamam kültürü arasındaki ilişki üzerinde duruluyor.

Kitap, sanat ve mimarlık tarihçilerini, arkeologları ve tarihçileri bir araya getirerek Anadolu hamam kültürü hakkındaki detaylı bilgiler sunuyor.

Yazarlar: Fikret Yegül, Albrecht Berger, Lara Tohme, Ayşıl Tükel Yavuz, Astrid Meier, Machiel Kiel, Eleni Kanetaki, Stephan Blake, Nebahat Avcıoğlu, Günsel Renda

Çeviri: Ayşe Özbay Erozan

Redaksiyon: Emel Erten

Yayıma Hazırlayan: Defne Karakaya

1. Baskı: Colorist Akademi Matbaacılık, İstanbul, Aralık 2012

Sayfa: 414

Ebat: 16.5 x 22

ISBN: 978-605-5250-05-8

Barkod: 9786055250058

Fiyatı: KDV dahil 26 TL

Kategori: Arkeoloji, Tarih, Sanat Tarihi