Kırsalda ve Şehirde Tohumlara Özgürlük Eylemleri

Tüm dünyada ‘Tohumlara Özgürlük’ eylemlerinin yapıldığı 6 – 7 Ekim tarihlerinde, Şişli ve Kartal % 100 Ekolojik Pazarlarda etkinlikler düzenlenecek, kırsalda da ekolojik çiftliklerde yetiştirilmiş atalık tohumlar bisikletli bir grup tarafından taşınarak takas edilecek.

6 – 7 Ekim tarihlerinde Öteki Bisiklet Grubu, Buğday Derneği’nin yürüttüğü ‘Yaşasın Tohumlar’ kampanyası sürecinde çoğaltılan atalık tohumları Bayramiç Yeniköy Çiftliği’nden, Kaz Dağları Dedetepe Çiftliği’ne bisikletle taşıyacaklar. Böylece, sürdürülebilir gıdanın temeli olan atalık tohumlar, sürdürülebilir ulaşımın temeli olan bisikletle taşınmış olacak, çiftlikler de yetiştirdikleri tohumları takas edecekler. Öteki Bisiklet Grubu yapacakları eylemi ‘genetiği değiştirilmeyen, patentlenmeyen, fiziksel kusursuzluğa programlanmayan bu tohumları Küçükkuyu’daki Dedetepe Çiftliği’ne taşıyacak, bir nevi doğa için arı görevi göreceğiz!’ diye tanımlıyor.

Tohumların çiftlikler arasında bisikletle takas edilmesi henüz bir sembol niteliği taşıyor. Ancak Buğday Derneği, atalık tohumları yetiştiren çiftlikler arasındaki tohum takasının bisikletle yapılmasını destekliyor ve bu eylemlerin çoğalmasını amaçlıyor.

Şehirde Tohum Eylemi: % 100 Ekolojik Pazar’da Tohum Etkinlikleri

Buğday Derneği 6 Ekim’de Şişli %100 Ekolojik Pazarda, 7 Ekim’de ise %100 Kartal Ekolojik Pazarda Tohum Etkinlikleri olacak.

Program:

11.00. Tohumlar için Sivil İtaatsizlik Eylemi nedir? Buğday’ın Tohum Takas Ağı Kampanyası.

11.30. Balkon Bahçeciliği Atölyesi, Leyla Kabasakal (Slow Food & Balkon Bahçeleri Konviviyumu).

12.00. Tohumlar İçin Kekeça (Kendi Kendini Çal), Tugay Başar.

13.30. Balkonda yetiştirilebilecek ‘gerçek’ yeşillik tohumlarının dağıtılması.

Ayrıca, gün boyunca Sinek Sekiz Yayınevi, Vandana Shiva’nın derlediği, Aykız Doğan’ın çevirisiyle yayımladıkları ‘Tohum ve Gıdanın Geleceği Üzerine Manifestolar’ kitabının ilk tanıtımını % 100 Ekolojik Pazarlarda yapacak.