Kirpe Kanyonu: 16 km

kirpe kanyonu sirtcantam

Safranbolu – Bartın – Eflani karayolu sapağında bulunan Karaevli Mevkii’nde başında başlayan parkur, Çevrikköprü Mevki’inde bulunan tarihi taş kemer köprünün bulunduğu yerde Karabük – Kastamonu Karayolu’nun kenarında sona eriyor.

kirpe kanyonu bahar nehir

Tavsiye edilen yürüyüş zamanı: Günübirlik (Bu kanyon içerisinde 16 kilometre ciddi bir mesafedir. Deneyim sahibi kişiler için bir tam gün süren bu parkur, daha az deneyim sahibi olanlar için uzun gelebilir. Parkurun tamamını bitirmek mümkün olmayabilir. Bu durumda, Yazıköy – Kirpe köyleri arasında bulunan karayolundan parkurdan çıkmalarını tavsiye ediyoruz).

kirpe kanyonu duvarlari

Bu kanyon üzerinde iki tarihi kemer köprü (Sapdere Köprüsü ve Malagöz Köprüsü) bulunması, bölgeyi çok anlamlı kılıyor. Kirpe Kanyonu, Araç Çayı’na kavuşmadan önce, Sakaralan ve Sırçalı kanyonlarının birbirlerine kavuşup gelen su kaynağı ile Konarı ve Yazı köylerinin alt kısmında birleşiyor. Bu birleşip gelen su kaynağı üzerinde tarihi taş kemer köprü (Konarı Köprüsü) ve birkaç tarihi değirmen (Konarı Değirmeni ve Yağlı’nın Değirmeni) bulunmaktadır.

kirpe kanyonu yuzme

Parkurun yapısı: Safranbolu’da bulunan kanyonların çoğunluğu yürüyüşe son derece elverişli konumdadır. Bu kanyonların hepsi manzara güzelliği açısından da mükemmeldir.

İdeal yürüyüş mevsimi: Dört mevsim rahatlıkla yürünebilir.

Su durumu: Su bulundurulmasında yarar var.

kirpe kanyonu bitkiler

Karaevli N 41 20.281, E 032 42.816, 985 metre

Yazıköy Yolu N 41 15.941, E 032 45.441, 610 metre

Araç Çayı Kemer Köprü N 41 13.011, E 032 45.886, 325 metre

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş