‘Kentler Çocuklarındır’ Eğitimi

ÇEKÜL Vakfı’nın ‘7 Bölge 7 Kent‘ Projesi’yle, kendini koruyan kentler arasına giren Birgi, şimdi de kentin değerini bilecek ve koruma hareketini devam ettirecek genç kuşaklar yetiştirmeye başladı. Birgi Belediye Başkanlığı’nın desteğiyle yapılan eğitime, Kazımpaşa İlk Öğretim Okulu’ndan gönüllü öğrenciler katıldı.
 

Eğitimin içeriğini oluşturan doğal miras, arkeolojik miras, geleneksel sivil mimari ve yaşam kültürü konuları, yerel uzmanlar ve ÇEKÜL eğitmenleri tarafından öğrencilerle paylaşıldı. Yörede en çok yetiştirilen marul ve patates tarlalarını görmek için İrim Ağzı’na giden öğrenciler, mekânlar ve yaşam kültürü arasında bağ kurmak içinse Birgi Ulu Camisi, Dervişağa Camisi veMedresesi, Çukur Hamam, Çakırağa Konağı, Aydınoğulları Beyliği Türbesi, Çarşı Camisi, Karaoğlu Camisi’ni inceledi. Birgi, Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yaptığı için, döneme ait pek çok eser bulunuyor.

Birgi’de nalbantçılık, semercilik, ipekböcekçiliği ve ipek dokumacılığının bir zamanlar önemli bir geçim kaynağı olduğu, günümüzde ise artık yapılmadığı öğrencilerle paylaşıldı. Hâla yaşayan geleneksel törenlerden, el sanatlarından ve zanaatlarından da örnekler verildi. Birgi ÇEKÜL Evi’nin ‘Küçük Menderes Havzası Araştırma Merkezi’ olarak da kullanılmasıyla, bölgede önemli rol üstlenmesinin önemi öğrencilerle paylaşıldı; yapılan araştırmalar anlatıldı. Böylece, havza ölçeğinde bütüncül korumanın neden önemli olduğu, kentlerin ancak çevreleri ve doğal kaynaklarıyla birlikte korunduğunda, yaşam kalitesini yükseltebileceği, kültürün gelişebileceği ortamlar hazırladığı anlatıldı.
 

Bütün sunumları ilgiyle izleyen, gezilerde de gördükleri her şeyi ilk kez keşfeder gibi heyecanlı olan öğrenciler, eğitimin son günü ‘su kabağı’ dikti. Birgi’de daha önce yapılan ‘Kentler Çocuklarındır’ eğitiminde dikilen su kabakları büyümüş ve kenti renklendirmişti. Birgi’de çok kolay yetişebilen ‘su kabağı’ kültürel miras eğitim programının Birgi’deki simgesi haline geldi.

ÇEKÜL Vakfı Küçük Menderes Havza Koordinatörü arkeolog Emin Başaranbilek ve Birgi’deki ÇEKÜL gönüllüleri, eğitim süresince öğrencileri yalnız bırakmadı.