Kent Ağaçları Nasıl Taşınıyor, Korunuyor?

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, 10 Ocak Cumartesi günü, ‘Olgun Ağaçların Taşınması (Transplantasyonu) Teknikleri, Kent Ağaçlarının Değerleri ve Koruma Önem Düzeylerinin Saptanması Semineri’ düzenliyor. Seminer herkese açık.

kent-2

Günümüzde ağaç yetiştirme tekniği ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak büyük ağaçların nakli de mümkün hale gelmiş ve ağaç transplantasyon uygulamaları gelişmiş ülke kentlerinde giderek yaygınlaşan bir uygulamaya dönüşmüştür. Bu da özellikle, çevre ve yeşil alan düzenleme çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. Zira ağaç transplantasyonu sayesinde çok kısa süre içinde büyük bitkilerle kaplı yeşil alanlar tesis edilebilmekte, böylece uzun yıllar bekleme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

İstanbul gibi büyük şehirlerdeki şehir bölge planlama çalışmaları ve kentsel dönüşüm projeleriyle kent içinde yeşil alanları kaybetmemek adına, uzman kişiler tarafından büyük ağaçların taşınması konusu da giderek önemli ve gerekli bir şehir çalışması haline gelmiştir.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından, bu konunun önemine dikkat çekmek, konunun uzmanlarına ve ilgili kişilere bilgilendirme yapmak amacıyla İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Dirik’in anlatacağı ‘Olgun Ağaçların Taşınması (Transplantasyonu) Teknikleri, Kent Ağaçların Değerleri ve Koruma Önem Düzeylerinin Saptanması Semineri’ düzenleniyor.

Seminer Konuları: Kent ağaçlarının işlevleri, değerleri ve koruma önem  düzeylerinin belirlenmesi.

Seminer Tarihi: 10 Ocak 2015 Cumartesi günü, saat: 10.00 – 13.00 arası

Seminer Yeri: İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampusu – 127 No’lu Salon