Kemerburgaz Organik Köy Pazarı

Ülkemizde üretilen organik sertifikalı ürünler hala çok yüksek oranda (% 98) ihracata gitmektedir. 2006 yılında İstanbul’da açılan ilk organik / ekolojik pazardan sonra uzun süre organik ürüne erişmek isteyen İstanbullular tek bir pazara gitmek zorunda kaldı.

2010 yılında bir sıçrama gerçekleşti ve pazar sayısı İstanbul da 7’ye, ülke çapında 13’e ulaştı. Her açılan Pazar organik ürüne erişmek isteyenler için avantaj sağladı ve insanlar artık kendine en yakın organik / ekolojik pazara giderek hem zamandan tasarruf etmeye başladı, hem de ulaşımda harcadığı fosil yakıt miktarı azalmaya başladı.

Çağımızın önemli sorunlarından birisi gerçek gıdaya erişimdir. Bu sorun gerek uluslararası ticaretle, gerek gıdanın üretildiği alanlar ile tüketilen alanlar arasındaki uzaklıklardan dolayı fosil yakıtın kullanımıyla dünyamızın başat sorunu olan küresel ısınmaya hizmet etmektedir.

Kemerburgaz Organik Pazarı’yla artık Kemerburgaz, Göktürk, Zekeriyaköy ve yakın semtlerde oturan organik ürün alıcıları için bir fırsat doğacak daha az fosil yakıt ve zaman tüketerek gerçek gıdaya erişim sağlanabilecektir. Kemerburgaz organik pazarı ile artık İstanbul’da organik pazarlar semt pazarları haline dönüşme sürecine katkıda bulunacaktır.

5 Mayıs Pazar günü Selanik Bulvarı, No:116’da hizmete girecek pazarımızda; organik sertifikalı tüm hayvansal ürünler, sebze ve meyveler, yeşillikler, bakliyatlar, kozmetik ve temizlik malzemeleri çiftçiler ve firmalar tarafından hizmetinize sunulacaktır. Pazar, Ekolojik Üreticiler Derneği’nin katkılarıyla Eyüp Belediyesi tarafından denetlenecek ve gerekli fiziksel donanım sağlanacaktır.

Kemerburgaz, Göktürk, Zekeriyaköy ve çevre sakinleri artık çok rahat erişebileceğiniz, park sorunu olmayan organik pazarınız var. Artık uzaklara gitmeye gerek yok, her çeşit organik ürünler Pazar günleri taptaze olarak yanı başınızda!

Hepinizi açılışımıza bekliyoruz!

Levent Gürsel Alev

Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı