Kazdağları Misafirlerini Bekliyor

yasam

Buğday Derneği’nin de desteklediği ‘Kazdağları Ekoturizm Projesi’ kapsamında, yerel ve geleneksel aile işletmelerinden Mehmetalan Misafir Evleri onarılarak kapılarını açtı.

Buğday Derneği, proje kapsamında Zeytinli Çayı kenarındaki bahçelerinde ekolojik prensip ile tarım yapmaları için Mehmetalan Köyü üreticilerine kompost yapımı, ekolojik tarımın prensipleri konularında eğitimler düzenledi ve Tohum Takas Ağı’nda üretilen tohumları tedarik etti. Dernek bunun yanı sıra köyde yaşayan ve Kazdağı Milli Parkı’nda yaşayan kişilere yönelik kuş ve kelebek gözlemciliği eğitimleri düzenledi ve Mehmetalan Köyü’nün geleneksel kültürü ile ilgili bir araştırma başlattı.

Proje kapsamında, köyün yerel işletmesi olan Sarıkız Ltd tarafından Mehmetalan Köyü’nde seçilen üç farklı ev restore edilerek misafir evi haline getirildi. Evlerde otantik öğelerin kullanılmasına özen gösterildi. Misafirler hem bir köy evinde konaklama deneyimi yaşayacak, hem de ev sahiplerinin kendi elleriyle yetiştirdikleri ekolojik bahçelerden beslenecekler.

Buğday Derneği’nin destekçisi olduğu; Kazdağları Ekoturizm Projesi kapsamında Sarıkız Limited’in yapımını üstlendiği Mehmetalan Misafirevleri, misafirlerini bekliyor…

Mehmetalan Misafir Evleri, Sarıkız Limited ile Buğday Derneği’nin ortaklaşa projelendirdiği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen ‘Kazdağları Ekoturizm Projesi’nin bir parçası olarak 2014 yılında hayata geçmiştir.

Fotoğraf: Mehmet Kıran