Kazdağları Kurtuldu Mu?

kazdaglari sirtcantam

Çanakkale İdare Mahkemesi’nin Kazdağları’nda işletme aşamasına gelen 6 maddenin tamamının ve Zeytinlik Yönetmeliği’ndeki değişikliğe ilişkin yürütmeyi durdurma kararı alması gözleri tekrar Kazdağları’na çevirdi.

Mahkemenin yürütme durdurma kararının gerekçesi; ÇED raporlarına ilişkin bilirkişi raporlarının yerinde olmaması ve maden arama çalışmalarının çevreye verdiği zarar olarak dikkat çekiyor.

Çanakkale İdare Mahkemesi vermiş olduğu bu karar ile Alamos Gold Madencilik tarafından işletilen: Ağı Dağı Altın İşletmesi, Kirazlı Altın İşletmesi, Çamyurt Altın İşletmesi,

Pilot / Gold Newmont tarafından işletilen: Bayramiç Kuşçayırı Altın İşletmesi, Çan Halilağa Altın İşletmesi (Truva Bakır Maden İşletmeleri AŞ Ortaklığı),

Chesser Arama Mad. Ltd. Şti tarafından işletilen: Lâpseki Şahinli Altın İşletmesi madenlerine karşı ‘DUR!’ dedi.

kazdaglari

Peki, mahkemenin vermiş olduğu bu karar Kazdağları’nı kurtarmaya yetecek mi? Halen Kazdağları’nda faaliyet gösteren madenler mevcut. Alınan yürütme kararının denetim mekanizması kim tarafından sağlanacak?

Kazdağları’ndan elde edilmek istenen gerçekten madenler mi yoksa rant mücadelesi mi? Alınan bu yürütmeyi durdurma kararının yaklaşmakta olan yer seçimler ile bağlantısı olabilir mi? Yürütmeyi durdurma kararı gerçekten uygulanacak mı yoksa yerel seçimler sonrası aynı maden işletmelerine devam ederse ne olacak?

Yöre halkı ve STK’lar şu an için madencilere karşı vermiş oldukları mücadelede ilk hukuk zaferini kazandı ama asıl olan Kazdağları’nda bugüne kadar kesilen ağaçlar ve yuvasız kalan yaban hayatıdır.

Yukarıda sorulan sorular cevaplanıncaya kadar geçerli olan tek bir soru var; KAZDAĞLARI KURTULDU MU?

Yazı ve fotoğraflar: Fehmi Şenyiğit