Kas Gücüyle Devr-i Âlem

Örneğin; 1895 yılında ilk tam dünya turuna ‘The Spray’ adlı teknesiyle başlayan Joshua Slocum, 3 yıl, 4 günde 74.000 km yaparak 1898 yılında turunu bitirdi. Anılarını da ‘Sailing Alone Around the world’ adlı kitapta yayınladı. Bulunduğu yerde havalar soğuyunca palto parası vermemek için sıcak iklimlere yelken açan SLOCUM, 1909 yılında Kolombiya ile Venezüella arasındaki Orinoco Nehri’nde kayboldu.

Alfred Johnson, Bernard Gilboy, William Andrews, Howard Blackborn gibi yabancılarla birlikte, Sadun Boro, Tanıl Tuncer, Osman Atasoy, Haluk Karamanoğlu, Ayfer Er gibi yurttaşlarımız da dünya turunu başarı ile tamamladılar. Osman Atasoy şu anda ikinci dünya turu için denizlerde yelken açmış durumda.

Yelkenle dünya turu yapan yukarıdaki bütün denizcilerden farklı olarak Sevgili Erden Eruç, devr-i âlem yolculuğunu sadece kaslarının gücüyle yapıyor. Evet, yanlış duymadınız. 5 kıta ve denizleri yelken ve makine olmadan sadece kendi gücüyle geçmeye hedefleyen Erden önce Seattle – Alaska arsında 5546 mili bisikletle kat ederek ABD’nin en yüksek dağı olan Mc Kinley’e tırmandı. Atlantik Okyanusunu 4557 mil kürek çekerek geçip, kürekle Okyanus geçen ilk Türk unvanını aldı. Geçen yıl ise A.B.D’nin California Eyaleti’nden de okyanusa açılan Erden, 312 gün sonra Papua Yenigine sularına vardı.

Önümüzdeki günlerde kaldığı yerden tekrar kürek çekmeye başlayacak olan Erden’in hikâyesini ve macerasını www.arond-n-over.org/tr internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Erden, bütün bunları yaparken elbette sponsorlara ihtiyaç duyuyor. Sponsorların sağladığı yardımlardan ihtiyacı olanını kullanıyor artanını da Türkiye’de ki İlkokullara Yardım Vakfı’na http://www.ilkyar.org.tr/ bağışlıyor. Deniz’den uydu bağlantısıyla İlkokul öğrencileriyle konuşuyor onlara hayallerin peşinden gitmenin önemini ve insanoğlunun isterse neler yapabileceğini anlatıyor.

 

Ben, Erden ile sürekli iletişimde olup, Türkiye’ye geldiğinde mümkün olduğunca görüşüyor, onun bu seyahatini desteklemeye çalışıyorum. Böylesine önemli bir projeye soyunan Türk sporcusu Erden Eruç için sizinde yapabilecekleriniz mutlaka vardır. Maddi destek için internet sitesinde yer alan bağış yöntemlerden birini kullanabilir, böylece hem Erden’e hem de ilkokul öğrencilerine katkı sağlamış olursunuz. Maddi destek dışında da katkıda bulunabilir, en azında Erden’i çevrenize duyurabilirsiniz.

Hayallerinin peşinde giden Erden her turlu desteğinizi bekliyor.