Kas Ğücüyle Devr-i Alem

Örneğin; 1895 yılında ilk tam dünya turuna The Spray adlı teknesiyle başlayan Joshua SLOCUM, 3 yıl, 4 günde 74.000 km yaparak 1898 yılında turunu bitirdi. Anılarını da Sailing Alone Around the world adlı kitapta yayınladı. Bulunduğu yerde havalar soğuyunca palto parası vermemek için sıcak iklimlere yelken açan SLOCUM, 1909 yılında Kolombiya ile Venezuella arasındaki Orinoco nehrinde kayboldu.

Alfred JOHNSON, Bernard GILBOY, William ANDREWS, Howard BLACKBORN

gibi yabancılarla birlikte, Sadun BORO, Tanıl TUNCER, Osman ATASOY, Haluk KARAMANOĞLU, Ayfer ER gibi yurttaşlarımız da dünya turunu başarı ile tamamladılar. Osman ATASOY şu anda ikinci dünaya turu için denizlerde yelken açmış durumda.

Yelkenle dünya turu yapan yukarıdaki bütün denizcilerden farklı olarak Sevgili Erden ERUÇ, devr-i alem yolculuğunu sadece kaslarının gücüyle yapıyor. Evet yanlış duymadınız. 5 kıta ve denizleri yelken ve makina olmadan sadece kendi gücüyle geçmeye hedefleyen Erden önce Seattle – Alaska arsında 5546 mili bisikletle katederek ABD nin en yüksek dağı olan Mc Kinley’e tırmandı. Atlantik Okyanusunu 4557 mil kürek çekerek geçip, kürekle Okyanus geçen ilk Türk ünvanını aldı. Geçen yıl ise A.B.D nin California eyaletindenden Okyanusa açılan Erden, 312 gün sonra Papua Yenigine sularına vardı.

Önümüzdeki günlerde kaldığı yerden tekrar kürekçekmeye başlayacak olan Erden’in hikâyesini ve macerasını www.arond-n-over.org/tr internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Erden, bütün bunları yaparken elbette sponsorlara ihtiyaç duyuyor. Sponsorların sağladığı yardımlardan ihtiyacı olanını kullanıyor artanını da Türkiye’de ki İlkokullara Yardım

Vakfı’na http://www.ilkyar.org.tr/ bağışlıyor. Deniz’den uydu bağlantısıyla İlkokul öğrencileriyle konuşuyor onlara hayallerin peşinden gitmenin önemini ve insanoğlunun isterse neler yapabileceğini anlatıyor.

Ben Erden ile sürekli iletişimde olup, Türkiye’ye geldiğinde mümkün olduğunca görüşüyor, onun bu seyahatini desteklemeye çalışıyorum. Böylesine önemli bir projye soyunan Türk sporcusu Erden ERUÇ için sizinde yapabilecekleriniz mutlaka vardır. Maddi destek için internet sitesinde yer alan bağış yöntemlerden birini kullanabilir, böylece hem Erden’e hem de İlkokul öğrencilerine katkı sağlamış olursunuz. Maddi destek dışında da katkıda bulunabilir, en azında Erden’i çevrenize duyurabilirsiniz.

Hayallerinin peşinde giden Erden her turlu desteğinizi bekliyor.