Kars Sarıkamış’ta Yabani Kedi Türü Vaşak Görüntülendi

Vaşak, KuzeyDoğa Derneği’nin hazırladığı ‘Serhat İlleri Memeli Hayvanlar 2011 Takvimi’ sayesinde tanındı.

Gizemli, benekli, ihtişamlı ve Türkiye’de düzenli görülen kedi türlerinin en büyüğü olan Vaşak (Lynx lynx), en son KuzeyDoğa Derneği (www.kuzeydoga.org) tarafından Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 3 Aralık 2010 tarihinde yavruları ile birlikte görüntülenmişti. KuzeyDoğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün izni ve de Küresel Çevre Fonu – Küçük Destek Programı (SGP/GEF/UNDP) ve Born Free Vakfı’nın destekleriyle Kars Sarıkamış’taki büyük memeli hayvanlar araştırma, yırtıcı memeli hayvan – insan çatışmasını azaltma ve yaban hayatı ekoturizmini geliştirme projesini gerçekleştiriyor. Proje kapsamında Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) katkısıyla basılan ve serhat illeri (Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır) memeli hayvanları fotoğraflarının yer aldığı 2011 takvimi Kars’taki çeşitli işyerlerine dağıtıldı. Takvimin dağıtımı sırasında Sarıkamış’taki bir alabalık restoranında bulunan Ersin Taşcı, 4 Ocak 2011’de Kars Sarıkamış’taki tipi esnasında videosunu ve fotoğrafını çektiği vaşağı hemen tanıdı. Sürekli doğa ile iç içe olan Ersin Taşcı, vaşağın video ve fotoğraflarının KuzeyDoğa Derneği’nin çevre ve yaban hayatı eğitimi, Kars’ın tanıtımı, bilinçlendirme ve basın faaliyetlerinde kullanmasına izin verdi.

Dernek başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, vaşağın bu çarpıcı görüntüleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Vaşak, Türkiye’nin en gizemli canlılarındandır ve doğada bu kadar etkileyici görüntülerini elde etmek, Türkiye’de çok az kişiye nasip olmuştur. KuzeyDoğa Derneği, 2006 yılından bu yana Kars İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün izniyle ve Kafkas Üniversitesi işbirliğiyle Sarıkamış Ormanları-Allahuekber Dağları Milli Parkı’nın yaban hayatını inceliyor, belgeliyor ve bölgede yaban hayatı ekoturizmini artırarak bölge halkına ekonomik katkı sağlaması için uğraşıyor. 90.000 askerimizin şehit olduğu Sarıkamış’ın kutsal toprakları, aynı zamanda yaban hayatı için Türkiye’nin en önemli bölgelerinden de biri. KuzeyDoğa Derneği ekibi, yaz-kış, kar-yağmur-çamur demeden çalışarak, Sarıkamış’taki vaşak, yaban kedisi, kurt, bozayı, sansar ve birçok diğer memeli türlerini belgeledi. Takvim ve diğer yayınlarla bölgenin yaban hayatı zenginliğini sadece ülkemize değil, tüm dünyaya da tanıtıyoruz. Bölge halkıyla gerçekleştirdiğimiz 700’den fazla anket ile halkın yaban hayatı ile ilgili görüşlerini, bilgilerini ve sorunlarını öğrendik. Özellikle de kurt ve ayılar ile yöre halkının çatışmasını en aza indirmek için çözümler geliştiriyoruz. Yaban hayatı ekoturizmi yoluyla da hem Sarıkamış’ın kış turizmine diğer mevsimler için bir alternatif geliştirmeye hem de yöre halkına ek bir gelir kaynağı yaratmaya çalışıyoruz. Bunların yanında, vaşak, ayı, kurt ve diğer canlıların, araba ve tren çarpması, zehirlenme ve kaçak avlanma gibi doğal olmayan sebeplerden ölmemesi için de çevre eğitimi ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştiriyor, Sarıkamış Kaymakamlığı, Belediyesi ve köyleri başta olmak üzere, gerekli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Doğu Anadolu’nun muhteşem doğasını ve canlılarını görmek ve Kars köylerinin misafirperverliği ile yerel tatlarını tecrübe etmek için, halkımızı her mevsimde Sarıkamış’a davet ediyoruz.

2006 yılından bu yana kuşlar, bitkiler ve memeliler gibi farklı doğa ve yaban hayatı temaları ile hazırlanan KuzeyDoğa Derneği takvimleri, bölge insanının çevre bilincinin ve biyolojik çeşitlilik (doğal hayat) farkındalığının artmasını sağlıyor. Duvarda durmakla kalmayan bu takvimlerin çarpıcı çizim ve fotoğrafları, bölge halkı tarafından yıllarca saklanıyor ve insanların doğaya daha dikkatle ve ilgiyle bakmalarını sağlıyor. KuzeyDoğa ekibi olarak, başta vaşağın bu etkileyici görüntülerini bizimle paylaşan Ersin Taşcı olmak üzere, tüm Karslılara teşekkür ederiz.”