Karakartal, Şah Kartaldan Vazgeçmiyor

Beşiktaş taraftarı nesli küresel ölçekte tehlikede olan şah kartalların korunması için, İnönü’deki Fenerbahçe derbisinden sonra Euroleague basketbol maçında da pankart açarak kartallar için koruma çağrısı yaptı.

Ülkemizde bulunan ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan Şah Kartalların korunması amacıyla Doğa Derneği’nin yürüttüğü çalışmalara destek olmak için ‘KaraKartal Şah Kartalları Korusun’ pankartını açan taraftarlar Beşiktaş Yönetimi’ne Doğa Derneği’nin Şah kartalları koruma çalışmalarına destek olması için çağrıda bulundu.

Konu hakkında açıklama yapan Çarşı grubu liderlerinden Alen Markaryan “Beşiktaşlılığın başlıca simgelerinden biri olan kartalların yok olmaması için taraftarı ve yönetimiyle Beşiktaş Kulübü üzerine düşeni yapmalı ve Doğa Derneği’nin gerçekleştirdiği bu çalışmaları aktif olarak desteklemelidir. Kara Kartal olarak Şah kartal başta olmak üzere Türkiye’nin kuşlarını korumak boynumuzun borcudur” dedi.

Beşiktaş taraftarı Barış Demirel ise “Beşiktaş’ın simgesi kartalların yok olmasına izin veremeyiz ve bu yüzden kartalların sesi olmak zorundayız. Yöneticilerimizden de Beşiktaş taraftarını dinleyerek bu konuda aktif bir rol oynamalarını bekliyoruz. Beşiktaş’ı Beşiktaş yapan, Beşiktaş’a yakışan da budur” diye konuştu.

Beşiktaşın Şah kartalların yok olmaması için harekete geçmesini Beşiktaş Dergisi’nde kaleme aldığı yazı ile ilk defa dile getiren Onur Mutlu ise “Türkiye’nin Kara Kartal’ı Beşiktaş’ın, yardıma ihtiyacı olan Şah kartalları ve diğer nesli tehlike altında olan kuşları kucaklayacağından şüphe duymam. Genel duruşu Beşiktaş’ın yaşam kültürüyle örtüşen Doğa Derneği’nin koruma çalışmalarına elimizden gelen desteği verebilmeliyiz” dedi.

Uluslararası Kuşları Koruma Kurumunun (Birdlife International) Türkiye’deki ortağı olan Doğa Derneği 2009 yılından bu yana Şah kartalları ve yaşam alanlarını korumaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Yavru bireylere takılan uydu vericileri ile bu hassas türün dağılım hareketi, göç davranışı ve beslenme alanları ile ilgili bilgi toplanıyor. 20’den fazla çiftin üreme alanı, türün koruma temellerinin belirlenmesi için düzenli olarak gözlemlenerek üretkenlik ve popülâsyonu etkileyen tehlikeler araştırılıyor. Yırtıcılar arasında en etkileyici türlerden biri olan Şah Kartalın varlığı sağlıklı bir ekosistemin varlığına işaret ediyor. Türkiye’yi üreme alanı olarak seçen bu muhteşem kuşlar bilinçsiz avlanma, yaşam alanlarının yok edilmesi gibi tehditler nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.