Karadeniz Kar Şenlikleri Sırtçantam’da

Dergimizin Yayın Yönetmeni İsmail Şahinbaş’ın, hazırlayıp sunduğu Sırtçantam programının (Digiturk İztv) yeni bölümü Kar Şenlikleri’nin ilk gösterimi bu gece 22.40’ta İztv ekranlarında olacak.

Karadeniz Bölgesi her mevsim ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor. İlkbahar ve yaz aylarında bölgeye gelenleri yemyeşil bir doğa karşılıyor, kış mevsimindeyse doğa beyaza bürünüyor… Kar, bölgede düzenlenen birçok festivale ilham kaynağı oluyor.

İsmail Şahinbaş, Karadeniz’de kışın düzenlenen festivallere konuk olmak için yola çıktı. İlk durağı Rize’ye bağlı Çamlıhemşin İlçesi’nin Ayder Yaylası oldu. Yaylada düzenlenen ‘Kardan Adam Şenlikleri’ne katılım yoğun. Çevre illerden gelenler olduğu kadar İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden de festivale katılım var. 2 gün süren festivalin her anı ayrı bir eğlence. 1350 metre yükseklikte, çam ormanlarıyla örülü Ayder Yaylası ziyaretçilerine doğayla baş başa kalma fırsatı sunuyor. Festival katılımcıları hem Karadeniz müziği eşliğinde horon tepiyor, hem de karda kayarak çocukluklarına geri dönüyor.

İsmail Şahinbaş’ın Rize’den sonraki durağı, Artvin’in Şavşat İlçesi’ne bağlı Veliköy oldu. O, bu kez 300 yıldır süregelen bir geleneğin peşinde. Bu yıl 18. kez düzenlenecek olan Şavşat Veliköy Kar Güreşi Festivali, karakucak güreşi geleneğini yaşatmak için düzenleniyor.

Güreş festivalinde genci yaşlısı birçok güreşçi kar üstünde gücünü gösteriyor. Yalnızca Artvin’den değil çevre illerden ve Gürcistan’dan da sporcular festivale katılım sağlıyor. Karakucak güreşi bir taraf yenene kadar devam ediyor, bu nedenle güreşte dayanıklılık çok önemli. Karda güreşmek ise sporcuları hem zorluyor, hem de onlara yepyeni bir deneyim imkânı sunuyor.

Günün finaliyse, Karagöl’de yapılıyor. Buz tutmuş göl, beyaza bürünmüş çam ormanı… Fotoğraf tutkunları için Karagöl doyumsuz manzaralar sunuyor.

Yayın Saatleri:

14.03.2013 – 22.40
15.03.2013 – 11.00
17.03.2013 – 01.25
17.03.2013 – 17.25
19.03.2013 – 16.40