Karabiga’nın Fendi, Kömürü Yendi

greenpeace

Çanakkale İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla Cengiz ve Alarko Holding ortaklığında Karabiga’da yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral projesi durduruldu.

Çanakkale Karabiga halkı, Cengiz ve Alarko Holding ortaklığında beldelerine yapılması planlanan kömürlü termik santral projesine karşı yıllardır kararlılıkla mücadele ediyordu. Bu Pazartesi, Çanakkale İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla santral projesi durduruldu. Gerekçe; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının, santralin çevreye vereceği zararları değerlendirmemesi ve bu nedenle kamu yararına uygun olmaması.

Karabiga halkı, çok haklı

Bu sevindirici karar, evlerinin yanı başında termik santral istemeyen yerel halkların haklılığını gösteriyor. Çevreye zararı olacak projelerde toplumun söz hakkı olması gerektiğinin bir kez daha altı çizildi. Hatay İdare Mahkemesi’nin bölgedeki santral hakkında vermiş olduğu bir yürütmeyi durdurma kararından sonra çevreye öncelik veren, kömürlü termik santrallerin çevre ve insan sağlığı açısından büyük riskler barındırdığına dikkat çeken Çanakkale İdare Mahkemesi’nin bu kararı Türkiye’de termik santrale karşı mücadele eden diğer yöreler için de umut oldu. Çünkü termik santrallerin hiçbiri diğerinden daha az zararlı değil. Bugün Türkiye’de planlanan 80’den fazla kömürlü termik santral daha var. Sinop’ta, İzmir’de Adana’da, Şırnak’ta, Zonguldak’ta bu kirli enerjiye karşı mücadeleler sürüyor. Türkiye’nin güneş ve rüzgâr potansiyeli Avrupa’da birinci sıradayken, insan sağlığına ve çevreye bunca zararı olan kömürlü termik santrallerdeki ısrar sona ermeli. Karabiga hakkında çıkan kararın, diğer projeler için bir emsal oluşturmasını umuyoruz.

Karabiga ve Çanakkale Çevre Platformu: “Batı’nın kalorifer kazanı değiliz”

Karabiga ve Çanakkale Çevre Platformu’nun dün yaptığı basın açıklaması şöyleydi: “Yanlış hesap Bağdat’tan dönmeye başlamıştır. Bu vesile ile Çanakkale Barosu’na, baronun çevre komisyonu üyesi avukat arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca çalışmalarımızda bizi destekleyen değerli bilim adamı hocalarımıza da teşekkür ediyoruz. Daha da önemlisi gururlanarak ‘Çanakkale’de hakimler var’ diyoruz. İlimizin batının kalorifer kazanı haline gelmesinin, su havzalarımızın, yaşam alanlarımızın yok olmasının bedelini altın tekelleri mi, termik santralciler mi, işbirlikçiler mi ödeyecek? Yoksa her zaman olduğu gibi bedelin en ağırını tüm Çanakkale halkı mı ödeyecek?”

Kömürün kirli yüzü

Türkiye’nin dört bir yanında işletmede olan ya da planlanan 80’i aşkın termik santral projesine karşı tıpkı Karabiga’da olduğu gibi yerel direnişler sürüyor. Kömürlü termik santraller başta bölge halklarının sağlığını tehdit ediyor. Yanı sıra termik santrallerin çevre ve ekonomiye de zarar vereceği biliniyor:

– Kömür santrallerde çıkan cıva bölgedeki su kaynaklarının kalitesinin düşmesine neden oluyor, toprağı zehirliyor ve besin zincirine karışarak sayısız ölümcül hastalığa sebep oluyor.

– Kömürün sebep olduğu asit yağmurlarında ortaya çıkan duman tüm ekosistemi yok edebilir. Orta Avrupa’da kömür santrallerinin etrafında çok geniş alanları kapsayan orman kayıpları kaydedildi. Birçok kömür santrali bulunan Çin’de 487 şehrin % 54,5’ünde asit yağmuru gözlendi. Asit yağmurları insanlarda astım ve akciğer kanseri başta olmak üzere sayısız hastalığa sebep oluyor.

– Kömür yakınca zararlı partiküller ve radyasyon açığa çıkıyor. Bu parçacıklar akciğer fonksiyonlarında azalma, astım, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve bebek ölümlerine sebep oluyor.

– Kömürün yanması sonucu açığa çıkan atık ağır metaller ve zehirli maddeler içeriyor. Bu kirleticiler içme su kaynaklarına, yüzey su gövdelerine, bitkilere veya hayvanlara ulaştığında riskler meydana geliyor. Kısırlık, kanser, prostat ve solunum sorunları, kardiyovasküler ve nörolojik hasarlar, hipertansiyon, işitme bozukluğu bu maddelerin sebep olduğu hastalıklardan sadece bir kaçı.

– Kömür tatlı su kaynaklarını azaltıyor. Kömür santrallerinden yayılan zehirli maddeler bölgedeki tatlı suyu kirletiyor.

– Kömür fiyatları petrol fiyatlarına bağlı olarak sürekli artıyor.

Greenpeace