Kamuoyuna

10 yıl önce dönemin İçişleri Bakanı Sayın Abdulkadir Aksu, iyi niyetle belediyelere ‘Artik sahipsiz hayvanlar zehirlenerek öldürülmesin, barınak kurup bu hayvanları oraya toplayıp yaşamalarını sağlayın’ diyerek genelge yolladı.

Daha önce bütçesine ‘zehir’ ve ‘et’ parası koyarak, bu zavallı hayvanları, iç organları parçalanarak, kıvrandırarak öldüren belediyeler, iyi niyetle önerilen ‘barınak’ olayını da, hayvanların aç susuz hastalığa mahkûm daha eziyetli bir ölüm şekline getirdiler.

Aşağıda, ‘son 10 yılda’ doğudan batıya yüzlerce şehirde ki barınakta yaşanan dramlardan örnek olmak üzere bazı fotoğrafları göreceksiniz. 30 – 40 hayvanı bile açlığa, susuzluğa, beton hücrelere mahkûm eden bu belediye zihniyetini, kanunun kendisine verdiği yetkiye rağmen düzeltemeyen Orman Su İşleri Bakanlığı, aynı yok edici belediyelere bu kez de yüz binlerce hayvanı teslim edecek kanun tasarısı hazırlamıştır.

Tarih tekerrür edecek, Abdülkadir Aksu’nun iyi niyetli önerisini ölüm kampı barınaklara çeviren belediye anlayışı, şimdi de yüz binlerce hayvanı ölüm kampı doğal parklarda zulme mahkûm edeceklerdir.

Şimdi soruyoruz: 10 yıldır aşağıdaki gibi insanlık suçu görüntüleri sadece seyreden Orman Su İşleri Bakanlığı, yüz binlerce hayvanı bu belediye zihniyetine nasıl teslim edecektir?

Saygılarımızla.

Nesrin Çıtırık

DOHAYKO Genel Sekreteri

HAYTAP Başkan Yardımcısı

Not: Sırtçantam dergisi olarak, bize ulaşan görüntüleri yayımlamayı uygun görmedik. Bu insanlık ayıbını kınıyoruz.