Kamile Yılmaz’dan ‘Deve Dikeni’

Zaman zaman gazete ve dergilerde rastlıyoruz yazılarına Kamile Yılmaz’ın. Antalya FM’de “Kadın Gözüyle” isimli programı iki yıl kadar sürdürmüştür. Yazar-Ressam Halil Erdem; Kamile Yılmaz’ın ”Gülüşü Güzel Kız” isimli kitap kapağının arkasına şu notları düşmüştür: “Kamile Yılmaz, insan güzelliğini, çirkinliğini, ayrışmalarını, çelişkileri anlatırken bir kamera gibi neyi, ne zaman göreceğini iyi biliyor. Çocuklar için ağlayan buluttur onun yağmurları, bazen yalnız kalmak bile özgürlük oluverir. İnsan yorgunlarını doğanın gücüne ve güzelliğine yaslayarak ayakta tutar. Ölümü anlatırken bile sizi bir şekilde bir çiçekle tanıştırıverir. Belki de yavaş yavaş bir kaçışın, içe kapanışın öykülerine yöneliyor Kamile Yılmaz”.

Kamile Yılmaz, Gülüşü Güzel Kız kitabının “Ön Yazı” bölümünde; “ Öykülerimin çoğu kadını anlatıyor. Hem kadın olduğumdan, hem de yaşamın kıyısından bakmak zorunda kalan kadınların yazılması gerektiğini düşündüğümden. ‘Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlamak için, o ülkenin kadınlarının yaşam düzeyine bakınız’ sözü bana çok doğru geliyor.” Diyor.

 
 
 
Deve Dikeni kitabının “Sunu” bölümünde ise; “ Bitkilerle konuşmayı hiç denediniz mi? Eğer şimdiye dek konuşmadıysanız, çok şey kaçırdınız. Hiç zaman kaybetmeden onlarla konuşun. İnanın yaşamın sırrı onlarda. Bu sırrı çözmeden gitmenin anlamı var mı?” Diye sesleniyor okuruna. Her iki kitapta Anabasis Yayınları’ndan çıktı.