Kaleli Kentler Sergisi Kocaeli’de

26 YERLEŞİMİN KALELERİ

İlk kez, 8–10 Ekim 2009 tarihlerinde Bursa’da düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Semineri ve Dünya Kaleli Kentler Birliği’nin ‘19. Kaleli Kentler Sempozyumu’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Kaleli Kentler Sergisi’, 7–9 Ocak 2010 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Eskihisar Kalesi’nin yer aldığı Gebze’de, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergide ülkemizin 26 yerleşiminde bulunan kalelerin fotoğrafları yer alıyor. Sergide özellikle kaleleri sağlam durumda bulunan şehirlerin kaleleriyle ilgili genel görünüm fotoğrafları, restore edilenlerin uygulama öncesi ve sonrasını gösteren görselleri, tarihi, mimari özellikleri gibi özet bilgiler bulunuyor.
 

KOCAELİ TARİHİ BİR ŞEHİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada, böyle güzel bir serginin Kocaeli’de açılmasından duyduğu sevinci dile getirerek “Kaleli Kentler Birliği sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum. Hannibal’in ebedi yurduna, Nikomedia’ya, Selçuklu İmparatorluğu’nun mola yerine ve Osmanlı Komutanı Akçakoca’nın bizim kıldığı şehrim Kocaeli’ye hepiniz hoş geldiniz. Kocaeli tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir. Şehrimize gelen bütün konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Tarihi Kentler Birliği’ne üye 26 belediyenin kaleleri ile katıldığı sergi, Türkiye’nin kaleli kentlerini sırayla gezecek.