İztuzu, ‘Caretta caretta’lar İçin Çok Önemli

Türkiye’de deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) 21 yuvalama alanı var ve İztuzu Kumsalı bu alanlar içerisinde en iyi yönetilerek korunanı; diğer kumsallar için de bir örnek. Uzunca bir süredir iyi yönetilen bu değerli alan ve buranın vazgeçilmez sakinleri deniz kaplumbağalarının korunması herkesin öncülüğü olmalı. İztuzu Kumsalı’ndaki gelişmeleri bu yüzden yakından takip ediyoruz. İlgili kurumlara görüşlerimizi iletiyor, süreç hakkında detaylı bilgi istiyoruz.

iztuzu

Dişi deniz kaplumbağaları çevresel koşullarda değişiklik (kumsalda ışık, ateş) fark ettiklerinde, yumurta bırakmadan denize döner. Yavru deniz kaplumbağaları da ışıklar nedeniyle yollarını şaşırabilir ve denize ulaşamayabilir. Bu nedenle İztuzu Kumsalı’na giriş sabah 8 ile akşam 8 saatleri dışında kalan sürede yasak. Bu yasağın korunması gerekir. Caretta caretta türü deniz kaplumbağaları denizden karaya, ilk 50 metrelik alanda yuva yapar. Bu bölgede şemsiye ve şezlong gibi kaplumbağaların önüne çıkacak engeller olmamalı.

İztuzu Kumsalı diğer yuvalama alanlarının nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda önemli ipuçları taşıyor. Örnek bir korunan alan ve öyle kalmalı.

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş