İznik Ultra Sona Erdi

17 Nisan gecesi çıkış alan ve üç gün süren İznik Ultra ve Dağ Maratonları 19 Nisan 2015 Pazar günü saat 10.30’da çıkış alan halk koşusu ile son buldu. Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu olma özelliğini taşıyan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen İznik Ultra’ya; 27 ülkeden 600 atlet katıldı. Halk koşusu ile bu rakam 1300 sporcuyu buldu.

iznik ultra vali yardimcisi ahmet hamdi usta

Sporcular ile birlikte çıkış alan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu, Bursa milletvekili Hüseyin Şahin, İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Orhangazi Kaymakamı Selman Yurdaer, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, eşi Hacer Sargın, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tolga Sanlı ve kurum amirleri, halk koşusunda tam 4 kilometre yürüyerek onlara destek verirken, Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta 10 kilometre Halk Koşusu’na katılarak yarışmayı tamamladı.

iznik ultra outdoor

İznik Ultra Maratonu’nda dereceye giren sporcular ödüllerini veren Vali Karaloğlu; “İznik Ultra bana göre dünyanın en güzel ultra maratonu. Bir tarafınız turkuaz mavi, bir tarafınız zümrüt yeşil. Doğanın içinden tarihin içine dalıyorsunuz. İznik’in 3 bin yıllık kapılarından geçiyor, masalsı ülkelere süzülüyorsunuz. Ayasofya’ya siz selam veriyorsunuz, Ayasofya selamınızı alıyor. Maratona katılan yerli, yabancı bütün yarışmacılarımıza başarılar diliyorum. Her maratonun bir kazananı olur lakin İznik Ultra’ya katılmak bana göre kazanmaktır. Dolayısıyla bu maratona katılan herkes kazanmıştır. Yarışmanın birincilerine ağırlığınca zeytin, Tüm katılımcılara, tüm yarışmacılara ise, ülkemizin misafirperverliğini, Bursa’nın dostluğunu sunuyoruz.

iznik ultra maraton birincisi

İlk kez 2012 yılında 87 yarışmacıyla düzenlediğimiz İznik Ultra Maratonu atletizm dünyasında kısa zamanda saygın bir yer edindi. Sporcu sayısı, büyüklüğü ve halkın katılımı anlamında Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu haline geldi. Tüm paydaşlarımıza, Bursa Büyükşehir Belediyemize, İznik ve Orhangazi Kaymakamlığımıza, yine İznik ve Orhangazi Belediye Başkanlarımıza, Macera Akademisi ve Asics’e teşekkür ediyor, tebrik ediyorum. İznik merkezli maratona 23’ten fazla ülke katılıyor.

iznik ultra halk kosusu

Organizasyona her seviyeden koşucunun katılım imkânı var. Geçen yıl 360 sporcunun katıldığı yarışlara, bu yıl 600 civarında yerli ve yabancı sporcu katıldı. 10 kilometrelik İznik Koşusu’na katılan sporcularla  birlikte bu sayı 1300’e çıktı.

iznik ultra bursa valisi munir karaloglu

Bu yılki maratona atletizm dünyasından pek çok meşhur ismin katılması, bayan sporcuların sayısının olağanüstü artması ayrıca sevindirici. İnanıyorum ki dünyanın ilgisini çeken bu maraton önümüzdeki yıllarda çok daha fazla koşturacak ve konuşturacak. Bu duygularla maratona katılan herkesi tekrar kutluyor hepinize kolaylıklar diliyorum” dedi.

17 Nisan gecesi başlayan 136 kilometrelik İznik Ultra Maratonu, İngiliz atlet David Campbell’in 1’inci, Türkiye’den Mahmut Yavuz 2’inci, Aykut Çelikbaş 3’üncülük ile tamamladı. Orhangazi Ultra 80 kilometre koşusunda Fransız sporcular, Emmanuel Gault 1’inci, Girondel Benoit 2’inci ve Türkiye’den Tanzer Dursun 3’üncü oldu. İznik Dağ Maratonu 42 kilometre yarışında ise İspanya’dan José De Pablo 1’inci, Fransa’dan Benoit Laval 2’inci ve Türkiye’den Duygun Yurteri 3’üncü oldu.

136 kilometre de Campbell 13 saat 28 dakika, Yavuz 14 saat 31 dakika, Çelikbaş 14 saat 48 dakika ile yarışı tamamladı. 80 kilometre de Gault 6 saat 45 dakika, Benoit 7 saat 26 dakika, Dursun 8 saat 40 dakika. 42 kilometre de ise Pablo 4 saat 3 dakika, Laval 4 saat 19 dakika, Yurteri 4 saat 28 dakikada parkuru tamamladılar.