İzmit Körfezi’ne Deniz Uçaklı Denetim

denizucagi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez’in temizlenmesi için yaptığı çalışmaları havadan gerçekleştirdiği denetimlerle sürdürüyor. 2007 yılından bu yana sürdürülen denetimler sonucu petrol atıklarının Körfez’e bırakılması bir yana kazara denize karışan atıklar bile anında firmalar tarafından temizleniyor. 2007 yılından bu yana Körfez’e sintine bırakan 277 gemiye 6 milyon 254 bin TL ceza kesildi. 2013 yılında ise sadece 1 gemiye ceza kesildi.

izmit-korfezi-deniz-ucagi-ile-korunuyor-600x314

Büyükşehir’in Körfez’deki deniz kirliliğini önlemek için faaliyete aldığı deniz uçağı, çevreye duyarsız kalan gemi ve kuruluşlara göz açtırmıyor. Kıyıların güvenliği, deniz kirliliğinin önüne geçilmesi, orman yangınlarının tespiti gibi birçok işlevi bulunan deniz uçağı sayesinde denizi kirleten gemilerin sayısında geçen yıllara oranla büyük düşüş oldu.

Uçağın denizlerdeki hâkimiyeti ve caydırıcılık yönü, yıllara göre istatistik sonuçlara bakıldığında ortaya çıktı. 2007 yılında denizi kirlettiği tespit edilen 94 gemiye 2 milyon 67 bin TL ceza kesilirken, 2013 yılının ilk 6 ayında sadece 1 gemiye 21 bin TL ceza kesildi.

deniz-ucagi-ile-izmit-Korfezinde-denetim-600x399

Deniz uçağı, bir yandan gemilerin denizleri kirletmesinin önüne geçerken diğer yandan da kıyı tesislerinden kaynaklanan kirlilik durumlarını da Kocaeli Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne resmi yazıyla ulaştırıyor. Orman yangınları konusunda ihbar merkezi gibi çalışıyor. Uçuş sırasında gördüğü yangını itfaiyeye ve gerekli güvenlik merkezlerine bildiriyor.

Deniz Uçağı ile gemiler, deniz araçları, dereler, kıyı tesisleri ve fabrikalar kontrol ediliyor ve kirliliğe neden olan unsurların ön tespiti yapılarak ekiplere bildiriliyor.