İzmit Körfezi Sulak Alan İlan Edildi

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 5 Aralık 2006 tarihinde İzmit Körfezi’nin sulak alan olarak belirlenişi, Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nun çalışmalarının ardından 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde düzenlenen etkinliklerle kamuoyuna duyuruldu.

Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün düzenlediği törende alanın önemiyle ilgili yapılan konuşmaların ardından İzmit Körfezi Sulak Alan tabelası yerleştirildi, hazırlanan broşürler katılımcılarla paylaşıldı ve teleskoplarla kuş gözlendi.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Müdür Vekili İlyas Çiçek günün önemini belirten konuşmasında “Bundan böyle Kocaeli’nin de bir sulak alanı var“ diyerek onur duyduğunu dile getirdi.

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Bilgen yaptığı konuşmada 2004 yılından bu yana devam eden koruma sürecinde işbirliğinde bulunan İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür etti.

Körfezin doğası hakkında Bahar Bilgen tarafından katılımcılara bilgi verilerek sulak alanda bulunan kıyı kuşlarından cılıbıtlar, kum kuşları, gümüş yağmurcun ve kızılbacak kuşları gözlendi.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Doğa Derneği, Körfez’de bir doğa parkının hazırlanması için çalışacak.