İZ AKADEMİ, Yazlıkta!

2015 yazında Kaş’tan demir alan İZ AKADEMİ, 2017’de bir kez daha ‘yazlığa’ dönüyor! Kaş’ın İzne Köyü’ndeki Mektephan’da gerçekleştirilecek olan İZ Akademi’de, uygulamaya ve deneyim paylaşımına ağırlık veren atölyelerle, televizyon belgeselciliği mercek altına alınacak.

4 gün sürecek atölyeler boyunca, İZ’in kurucu ve yaratıcı ekibi ile ekran yüzleri, yenilikçi, çağdaş ve evrensel kalitede belgesel yapımlar üretme konusundaki 10 yılı aşkın deneyimlerini örneklerle aktaracak. İZ Akademi’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği programın, yönetmenlik, yeni görüntü teknolojileri gibi başlıklarla zenginleştiği, kurumsal yapımların üretim süreçlerinin de programa eklendiği Kaş atölyesinde, farklı mekânlarda uygulamalar da gerçekleştirecek.

Nedir?
İZ Akademi, deneyim paylaşımına dayanan, uygulamaya dönük bir televizyon belgeselciliği atölyesidir. Kaş’ın İzne Köyü’ndeki Mektephan’da, 10-13 Haziran 2017 tarihleri arasında, toplam 4 gün sürecek atölyede, katılımcılar mesleğin uzmanlarından belgesel üretiminin aşamalarıyla ilgili bilgi alacak, bu alanda kullanılan teknolojileri tanıyacak, ardından İZ profesyonelleri ile birlikte uygulama çalışmaları gerçekleştireceklerdir. Program, 21 saattir. Katılımcılara devamlılık sağlamaları halinde program sonunda bir katılım belgesi verilecektir.

Ne değildir?
İZ Akademi, bir teknik kurs ya da sertifika programı değildir. Televizyon belgeselciliğinin tüm aşamalarına dair bir panorama sunmayı amaçlayan program, eğitim-öğretim içeriği taşımamaktadır ve bir mesleki yeterlilik belgesi sağlamamaktadır. Katılımcılara, kamera kullanımı, kurgu programı kullanımı gibi günümüzde kolaylıkla erişelebilir hale gelen bilgiler yerine, işin profesyonellerinin bakış açılarını, yaklaşımlarını, deneyimlerini ve geçerli pratikleri aktarmayı amaçlar.

cekim

Nerede?
İZ Akademi, Kaş’ın merkezine 10 kilometre uzaklıktaki İzne Köyü’ndeki Mektephan’da gerçekleştirilecek. Kaş’a 700 metre yüksekten bakan, sırtını Toros Dağları’na dayamış, sedir ağaçları ve şelalelerle dolu ormanların kucakladığı İzne Köyü, 4 gün boyunca bir belgesel köyüne dönüşecek… İzne’de Nejat Beşkardeş’in 1946’dan kalma bir ilkokulu yeniden restore ederek hayata geçirdiği Mektephan, 10-13 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından gelen belgesel tutkunlarına kapılarını açacak.

İZ Akademi televizyon belgeselciliği atölyesinde, Mektephan’ın çevresindeki keşif ve çekim gezilerinin yanında, Kekova’da da tekne ile bir çekim gezisi gerçekleştirilecek.

Tel: 0212 293 50 43

Ne zaman?
10-13 Haziran 2017 tarihleri arasında.

Kimler katılabilir?
18 yaşından büyük, televizyon belgeselciliğine ilgi duyan herkes, bu konuda eğitimi ya da deneyimi olsun olmasın atölyeye katılabilir.

Atölye dili Türkçe’dir.

Başvuru koşulları nelerdir?
İZ Akademi Kaş atölyesinin ücreti 1700 TL’dir. (Öğrenci katılım ücreti 1250 TL’dir) Bu ücret, atölyeye katılımı, atölye günleri öğle yemeklerini ve tekne ile Kekova çekim gezisinin ücretini kapsar. Kontenjan sınırlıdır.

Kaş’a ulaşım, konaklama, sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri ücrete dâhil değildir. Mektephan’da ve Kaş Kamping’de katılımcılara özel indirimli fiyatlar uygulanacaktır. Bu iki mekândan birinde konaklamak isteyen katılımcıların doğrudan tesislerle iletişime geçmeleri gerekmektedir:

KAŞ KAMPİNG
ÇADIR (Kahvaltı dâhil değildir)
1 kişi 40 TL
2 kişi 53 TL
BUNGALOW (duş tuvalet olmayan odalar) (kahvaltı dâhil)
1 kişi 110 TL
2 kişi 145 TL
CHALET (duş ve tuvaletli odalar) (kahvaltı dahil)
1 kişi 182 TL
2 kişi 245 TL
*Alakart menüde % 15 indirim.
MEKTEPHAN
ÇADIR (Kahvaltı dahil)
1 kişi 70 TL
2 kişi 120 TL
ODA (kahvaltı dahil) ( duş tuvalet yok )
1 kişi 80 TL
2 kişi 150 TL
CHALET (Kahvaltı dahil)
1 kişi 100 TL
2 kişi 200 TL
* Akşam yemeği extrası 20 TL

iz akademi

10 Haziran Cumartesi
Yönetmen, Belgesel yönetmenliği / Murat Toy
Bak ve Gör, Kameranın ardı / Gökay Gökulu
Nasıl Yapalım? İlk Adım: Yapım / Selda Kaya Kapancık
Biçki – Dikiş, Görüntü terziliği / Batuhan Tuncer, Murat Toy
Ses Ver! Belgesele ses vermek / Ali Düşenkalkar

11 Haziran Pazar
Metin Üzerinde Çalışmalar, Görünmeyeni gösteren, söylenmeyeni anlatan: Metin / Azade Aslan
Ses Ver! Belgesele ses vermek / Ali Düşenkalkar
Ses Ver! Belgesele ses vermek / Ali Düşenkalkar
Film gösterimi
Bak ve Gör, Gezi programı çekimi / Gökay Gökulu
Wilco Van Herpen ile çekim gezisi
Wilco ile Barbekü ve kamp sohbeti
Yıldızlarla Baş Başa, Timelapse uygulama / Aydın Kapancık

12 Haziran Pazartesi
Bak ve Dinle, Röportaj çekimi / Gökay Gökulu
Kanatlı Kamera / Barış Kılınç
Denizkızı, Sualtında çekim yapmak / Selin Beşkardeş
Biçki – Dikiş, Görüntü terziliği / Batuhan Tuncer
İsmail Şahinbaş ile Doğada, Doğa belgeselciliği ve fotoğrafçılığı üzerine
İsmail Şahinbaş ile Likya Çiçek Krallığı çekim gezisi

13 Haziran Salı
TEKNE İLE ÇEKİM GEZİSİ
09.00 – 16.00
17.00’de Kaş’ta program sona erecektir.

*İZ Akademi, programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.