İtalya’nın Deniz Koruma Alanları Kaş-Kekova’ya İlham Verecek

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yürütülen sürdürülebilir turizm projesinin katılımcıları İtalya’daki deniz koruma alanlarını inceledi. Gözlemlenen başarılı uygulamalar Kaş-Kekova bölgesinde hayata geçirilecek.

wwf (1)

WWF-Türkiye ile WWF Akdeniz Program Ofisi (MedPO), Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında İtalya’nın iyi yönetilen Deniz Koruma Alanlarından (DKA) Portofino ve Cinque Terre’ye bir teknik gezi düzenledi. Geziye hem ticari işletmelerin hem de kamu kuruluşlarının temsilcileri katıldı. İtalya’da incelemelerde bulunan ekipte Kaş’ta otel, restoran, dalış okulu, tur teknesi işleten şirket temsilcileri, su ürünleri kooperatifi temsilcisi ve Kaş-Kekova’daki DKA’nın yönetiminde yer alan kamu kuruluşlarının yetkilileri yer aldı.

Kaş-Kekova Deniz Koruma Alanı’nın tümünde sürdürülebilir turizm anlayışının hâkim kılınması için örnek alınabilecek uygulamaların görüldüğü gezi boyunca, koruma alanlarının yönetim biriminin belediye, üniversite, balıkçılar, çiftçiler, esnaf ve özel sektör ile yakın işbirliği içinde bulunması dikkat çekti. İtalyan yetkililer, bölgelerinde karşılaştıkları sorunları, yaşadıkları deneyimleri ve geliştirdikleri çözüm önerilerini de heyetle paylaştılar. Görüşmeler sırasında Kaş’ta gerçekleştirilen örnek uygulamalar ve planlar İtalya’daki yöneticilere aktarıldı ve fikir alışverişi yapıldı.

Teknik geziyi değerlendiren WWF-Türkiye Proje Koordinatörü Eray Çağlayan, “Akdeniz’de iyi yönetilen, deniz koruma alanlarında gerçekleştirilen uygulamaları yerinde gördük. Kaş-Kekova için ilham alınabilecek başta sürdürülebilir turizm faaliyetleri olmak üzere, balıkçılık uygulamalarını ve şamandıra sistemlerini inceledik. Alanı yöneten bir birimin kıyı koruma alanlarında ne kadar önemli olduğuna şahit olduk. Bunlar Kaş-Kekova’da yürüttüğümüz sürdürülebilir turizm projesinin geleceği için çok önemliydi. Bundan sonra paydaşlarımızla İtalya’da gördüğümüz iyi uygulamaları Kaş-Kekova’da hayata geçirmek için çalışacağız” dedi.
WWF-Türkiye, sürdürülebilir turizm uygulamalarını hayata geçirerek, bölgedeki Akdeniz foku, orfoz, lahoz, fangri, deniz çayırı ve deniz kaplumbağası gibi türleri korumaya, turizm faaliyetlerinin doğaya zarar vermeden geliştirilmesini sağlamaya çalışıyor.