‘İşte Güneş – Here Comes The Sun’

Goethe – Institut İstanbul, Berlin Humboldt Üniversitesi, Rahmi M. Koç Müzesi ve Neues Universum Çocuk Müzesi işbirliğiyle hazırlanan ve Federal Almanya Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı (BMBF) ile Goethe – Institut tarafından, Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış İçin Ernst Reuter Girişimi çerçevesinde desteklenen; ‘İşte Güneş – Here Comes The Sun’ sergisi ziyaretçilerini bekliyor…

‘İşte Güneş – Here Comes The Sun’ sergisi geleceğin enerji kaynağı olan güneşi çeşitli oyunlar oynayarak yakından tanıma fırsatı sunuyor. Sergi, güneşin sonsuz enerji potansiyelini ve geleceğin enerji kaynağı olarak kullanımını tanıtıyor, ilginç deneyler, interaktif enstalâsyonlar, bilgi oyunları ve bilgisayar animasyonları yoluyla hem çocukları hem de yetişkinleri güneşin içine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Her yaştan ziyaretçiye hitap eden bir dizi etkinliğin eşlik ettiğe sergi, 9 Kasım 2012 – 14 Temmuz 2013 tarihleri arasında gezilebiliyor.

Birçok etkinlik bu sergide

Çocuklara ve yetişkinlere yönelik pek çok farklı etkinliğin gerçekleştirildiği sergide ziyaretçiler; ışıklar, limonlar ve kristallerle birçok deney gerçekleştirebilir, 15 milyon derecelik sıcaklığın hüküm sürdüğü güneşin içine doğru bir yolculuğa çıkabilir ve güneş ışığının ısısıyla yarışa girebilirler. Sergiyi gezenler; proton çarpıştırıcısı yardımıyla minik parçacıkların füzyonunu gerçekleştirebilir, geleceğin enerji kentini kurabilir, ışıkla böceklere hayat verip, onları uçurabilir, bir domates veya çikolatada ne kadar enerji saklı olduğunu keşfedebilir, enerji langırtıyla oynayıp enerji puanları toplayabilirler. Müzeyi ziyaret edenler ayrıca, aslında beyaz olmayan kutup ayısıyla, ışıktan ürken pala dişli yeraltı sıçanıyla ve güneşin ışığına tükürmek isteyen büyükbabayla ilgili öyküler dinleyebilirler.

Sergiyi gezecek sınıflara, özel bir eğitimden geçmiş üniversite öğrencisi rehberler eşlik ediyor. Sergi kapsamında ayrıca öğrencilere yönelik, enerji tasarrufu konulu yarışma da düzenlenecek. Türkçe ve Almanca dillerinde hazırlanan sergiyi ailelerin çocuklarıyla sergiyi gezmeleri için en uygun zaman ise hafta sonları.

Sergi, Pazartesi hariç hafta içi her gün 10.00 ‘dan 17.00’ye, hafta sonları 10.00’dan 18.00’e kadar gezilebiliyor.