İstanbul’daki Nükleer Santralimiz

‘Türkiye’ye nükleer santral yapılsın mı?’ tartışmaları devam ederken İstanbul’da hâlihazırda bir nükleer reaktör olduğunu biliyor muydunuz? İTÜ Enerji Enstitüsü’ndeki Triga Mark II nükleer araştırma reaktörü 1979’dan beri faaliyette.

Amacı nükleer konusunda halkı bilinçlendirmek Triga Mark II nükleer araştırma reaktörü Prof. Dr. Nejat Aybers öncülüğünde kuruldu. Ulusal ve uluslararası birçok onay sürecinden sonra Amerikalı General Atomics şirketinden bir araştırma reaktörü satın alındı. Projelendirmesini Amerikalılar, inşaat süreciniyse Türk müteahhit, akademisyen ve mühendisler yürüttü.

Kontrol çubukları, sürücü mekanizmaları ve detektörler gibi üniteler ABD’den ithal edildi. Reaktörün yakıtı zenginleştirilmiş uranyum da getirildikten sonra reaktör 1979’da faaliyete geçti. İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aytuğ Şişman, “1970’ler, nükleer enerji teknolojisinin çok hızlı büyüdüğü yıllardı. Henüz Çernobil travması olmadığından dünyadaki en ileri teknolojilerden nükleerin Türkiye’yle tanışması akademik camiayı çok heyecanlandırmıştı” diyor.

Greenpeace