İstanbul, Uluslararası Edebiyat Festivaline Kavuşuyor!

Çok satanlar listesinden aylardır inmeyen Amerikalı yazar Adam Fawer, dünyanın en önemli feminist ve aktivist ismi olarak gösterilen Mısırlı yazar Nawal El Saadawi, ‘Agata ile İstanbul’da’ kitabının yazarı Cristina Fernández Cubas, ‘Avrupa’da’ isimli 1200 sayfalık kitabıyla Avrupa tarihini edebiyat lezzetiyle dünyaya okutan Hollandalı yazar Geert Mak başta olmak üzere 32 ülkeden katılacak 52’si yabancı 90 ünlü yazar İstanbul’da edebiyat tutkunlarıyla buluşacak. İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin bu yılki teması ‘Şehir ve Zaman’ olarak belirlendi.

31 Ekim’de Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşecek açılış partisiyle kitapseverlere merhaba diyecek olan İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali boyunca, yabancı yazarların Türkiye’den yazarlarla yapacakları tanışma – tartışma toplantılarından, Hare’li edebiyat kahvelerine, D&R Kitabelerinde edebiyat okumaları ve TÜYAP’ta gerçekleşecek paneller, söyleşiler ve imza günlerinden, yazarların DJ olacakları 3 Kasım akşamı Ghetto’da düzenlenecek kapanış partisi gibi birçok etkinlikler kitapseverleri bekliyor olacak. Kitap okuyucuları, festival boyunca, edebiyat kahvelerinde ünlü yazarlarla bir araya gelerek okuma günleri gerçekleştirecek, edebiyat sohbetleri yapacaklar.

 

Neden Tanpınar?

Edebiyatımızın büyük ustası Ahmet Hamdi Tanpınar, İstanbul’u yazan edebiyatçılar arasında çok önemli bir yere sahiptir. İstanbul’un kokusu, sesi, rengi ve dokusu olduğu gibi kelimesi de vardır ve en unutulmaz kelimeleri yazanlardan biri de kuşkusuz Tanpınar’dır. İTEF bu yüzden ismine Tanpınar’ın gücünü ve gururunu aldı.

Tanpınar’la ilgili festivalde ne var?

2009’u edebiyat festivali fikrine alışmak olarak gören İTEF, 2010 yılında festival kapsamında Handan İnci tarafından düzenlenecek Tanpınar sempozyumu yapılmasını planlamıştır. Tanpınar’ın tüm dünyadaki çevirmenlerini ve editörlerini büyülü şehrimiz İstanbul’a davet edilecekler. Tanpınar’ın romanlarında İstanbul gezileri, Tanpınar’ın eserlerinde ismi geçen bestecilerin eserlerinden oluşan konserler için bir yıl daha bekleyeceğiz.

Genç Yazarlar Trende

British Council, LAF-Sınırları Aşan Edebiyat ve Delta Yayınları’nın ortak projesi olan Word Express, 12 farklı ülkeden 23 genç yazar Avrupa’da trenle değişik şehirleri ziyaret edip, edebiyat okumalarına katılacaklar. Son durakları İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali olacak. Yolculuk esnasında yapılan çeviriler 12 ülkenin edebiyat dergilerinde yayımlanacak.