İsrail’den Obama’ya Kuzey Kutbu İçin Eylem

Bugün Kudüs’teki Calavatra Köprüsü’nde beş Greenpeace eylemcisi 150 metrekare büyüklüğünde dev bir pankart açtı. İsrail ziyareti yapan Obama’dan Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarına yasak getirmesini talep etti. Üç saat boyunca açık tutulan pankartta, İngilizce ve İbranice olarak ‘Obama: Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarını durdur’ mesajı yer aldı.

Greenpeace İsrail İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Hila Krupsky, “Kuzey Buz Denizi’nde olabilecek bir petrol sızıntısının, oradaki canlı yaşamı ve tüm dünya için geri dönüşü olmayan etkileri olacak. Obama artık bunu görerek, Kuzey Buz Denizi’ni, bu narin ekosistemde petrol arayabileceğini düşünen petrol şirketlerinden kurtarması gerekiyor. Kuzey Kutbu’nda yaşanan erime ve olası bir kazanın etkileri tüm gezegeni etkileyecek. Kuzey Buz Denizi’ndeki erimeyi petrol aramaları için bir fırsat değil, iklim değişikliğine karşı tedbir almak için bir uyarı olarak görmemiz gerekiyor” dedi.

Milyonlarca kişi katıldı

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’nun korunması için başlattığı kampanyaya milyonlarca insan imzalarıyla destek verdi. Kampanyamız tüm petrol şirketleri bu bölgeden uzak tutulana kadar sürecek.