İpek Yolu Şehirleri Bayrağı Bursa’da

ipek-5

Çin’den başlayıp Orta Asya’yı kat ederek Anadolu’ya ulaşan ve Bursa’da son bulan tarihi İpek Yolu’nun günümüz modern dünyasında da önemli bir sosyal ve ekonomik ağ oluşturması için başlatılan İpekyolu Belediye Başkanları Forumu, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi Urumçi’de gerçekleştirildi.

26 ülkeden 48 şehrin belediye başkanı ve valisinin katıldığı toplantıda, bir sonraki buluşmanın daha geniş bir perspektifle Bursa’da yapılmasına ilişkin karar yoğun alkışlar arasında kabul edildi. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nu temsil eden İpekyolu Şehirleri Bayrağı da, düzenlenen törenle Bursa heyetine teslim edildi.

ipek-3

9. İpekyolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu, ‘Küreselleşen Dünyada İpekyolu’nun Rolü’ teması üzerinde gerçekleştirildi. İpekyolu ruhunun pozitif etkileşim ve dünya vatandaşlığına katkılarının masaya yatırıldığı toplantıda, katılımcı kentler ülkelerini ve kentlerini tanıtan sunumlar yaptılar. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni; Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ve Başkan Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez’in temsil ettiği toplantıda, Bursa adına yapılan sunum büyük ilgi gördü. Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, sunumunda, Bursa’nın İpek Yolu ile bağlantısını anlattı ve kentin yüzlerce yıllık tarihi içinde doğu ile batı arasında hem sosyal hem de ekonomik anlamda köprü olduğunu ifade etti. Yüzlerce yıllık İpekyolu serüveninin bugün de canlandırılması, ilgili kentler ve ülkeler arasındaki sosyal ve ekonomik bağın güçlendirilmesi noktasında Bursa’nın hazır olduğunu vurgulayan Elbas, dünyanın dört bir yanından gelerek toplantıya katılan 300’ü aşkın davetliyi 2015 yılında Bursa’ya davet etti.

ipek-2

Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ise Bursa müzeleri ve müzecilik anlayışındaki son gelişmeler üzerine 25 ülke delegesine bir sunum yaptı. Konuşmaların ardından İpekyolu Şehirleri Urumçi Deklarasyonu imzaya açıldı. Deklarasyona, Bursa delegasyonunun talebi üzerine, İpekyolu şehirlerini kapsayan bir müzeler birliği oluşturulması ve bu birliğin, ipek yolu hattındaki ülkeler ve kentler arasında iletişim kanalı olması teklifi kabul edildi ve bu öneri de imza altına alındı.

Urumçi Deklarasyonu genel olarak, İpekyolu forumunun ülkeler ve şehirler arasında kardeşlik bağlarının artırılmasını, ipek yolu kültürünün günümüz modern hayatı ile entegrasyonunun sağlanmasını, ekonomiye ve kültüre dayalı ilişkilerin artırılmasını ve ipek yolu şehirleri olarak dünya barışına ortak katkılar ve çözümler sağlanmasını içeriyor.

İpek Yolu üzerindeki günümüz medeniyetlerinin uyumunu, karşılıklı etkileşimini ve özellikle de yeni ticaret kanallarının geliştirilmesini amaçlayan İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nun 10. toplantısının Bursa’da yapılacak olması hem Bursa için hem de İpekyolu şehirleri için büyük önem taşıyor. Yüzyıllarca dünya ekonomisine yön veren İpekyolu sistemine günümüzde verilen ekonomik öncelikler, yerini sosyal ve kültürel önceliklere bırakacak. Bursa’da yapılacak toplantıda hem geçen yılın birikimleri masaya yatırılacak hem de bugüne kadar ‘ekonomi’ öncelikli olarak yürütülen projelere sosyal ve kültürel nitelik kazandırılacak. Kurulduğu günden bu yana İpekyolu Belediye Başkanları Forumu olarak gerçekleşen organizasyonun, Bursa toplantısıyla birlikte İpekyolu Belediye Başkanları Forumu ve Kültür Festivali olarak düzenlenmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Bursa’nın, modern İpek Yolu projesinde de aktör kentlerden biri olması gerektiğini söyledi. Günümüz dünyasında turizm olgusunun kültür turizmine ve özellikle de kültür yollarına yöneldiğini anlatan Başkan Altepe, “Biz yıllardır bu alanlarda proje üretiyoruz, kentimizin turizm pastasından hak ettiğini alabilmesi için çalışıyoruz. Bu çabalardan biri de ipek yolu şehirlerinin Bursa’da toplanması ve tarihi güzergâh üzerinde oluşturulacak günümüz kültür ve ticaret ağlarına dâhil olmaktır. Bu sayede hem modern İpek Yolu politikalarının belirlenmesine önemli bir katkı sağlayacağız hem de dünyanın farklı şehrinden gelecek misafirlere Bursa’yı gezdirme imkânı bulmuş olacağız” dedi.

Dünya tarihi kentleri de Bursa’yı düşünüyor

Öte yandan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısı da yine Çin’in Yangzhou Kenti’nde yapıldı. Dünya genelinden yaklaşık 30 ülkeden 52 şehirden temsilcilerin katıldığı bu toplantıya da katılan Bursa heyeti, hem kentin tanıtımı niteliğinde sunumlar yaptı hem de tarihi kültürel miras ve müzecilik alanında gelinen noktayı anlatan sunumlar yaptı. Tarihi kentlerde eski kültürlerin modern toplumla bütünleşmesi ve tarihi mahallelerin canlandırılması teması üzerine gerçekleşen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Birliğin önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek toplantılarına Bursa olarak ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Bursa’da yapılan çalışmaları inceleyen; Orta Doğu’dan Avrupa’ya, Uzak Asya’dan Afrika’ya kadar pek çok farklı coğrafyadan katılan kentlerin temsilcileri, en yakın zamanda Bursa’da toplanılması konusunda görüş birliğine vardılar.

ipek

Türkiye’den Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra, Osmangazi Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyelerinin katılarak sunum yaptığı Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısında; adil ticaret, turizm ve teknolojide sorumluluk sahibi gelişmeler, kültür yoluyla dünya vatandaşlığının desteklenmesi, ipek yolu ekonomik ağında yeni planlamalar gibi konular görüşüldü. Toplantının sonunda imza altına alınan deklarasyonla, tarihi şehirlerdeki yeşil ve çevreci büyüme konusunda tüm dünya kentleri duyarlı olmaya çağrıldı.