İmkansızı Başardılar

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü (İYİK), faaliyetlerini sürdürdüğü Ortaköy’deki Hatice Sultan Yalısı’nın boşaltılması kararının ardından, 2006 yılının haziran ayından bu yana yersiz-yurtsuz çalışmalarını sürdürüyor. Ortaköy’deki tesisler İstanbul Valiliği’nin kullanım süresinin uzatılması istemini reddetmesi nedeniyle boşaltılırken, şu ana kadar da kulübe başka bir yer gösterilmedi. Kulüp yaptığı mücadele ile varlığını koruyup, tüm yüzme şampiyonalarına katılırken, sutopu liginde de iddialı bir şekilde mücadelesini sürdürüyor.
 

Son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Kupası’nı kazanan İYİK, tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen şampiyon oldu. ENKA havuzunda oynanan maçta Türkiye Su Topu Ligi’nin güçlü ekibi Galatasaray’ı finalde 4 -3 yenen İYİK, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

İYİK Başkanı Caner Aksüt;

“Pazar günü ENKA’da yapılan maçta İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü ilk kez düzenlenen ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Kupası’nda Galatasaray’ı 4-3 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu bizim için çok önemli bir başarı. 2006 yılından bu yana bir tesisimiz yok. Bu olanaksızlıklar içerisinde bu şampiyonluğu kazanmak, bunun direncini göstermek bizim için en büyük övünç kaynağıdır. Bu konudan dolayı son derece mutluyuz. Türkiye’de kendimizi daha fazla gösterebilmek için ne yapabiliriz açıkçası bilemiyorum. Sporcularımızın üçte biri Türk Su Topu Milli Takımı’nı teşkil ediyor. Bu olanaksızlıklar içinde şampiyon olduğumuz için TBMM Kupasını aldığımız için hem mutluyuz hem gururluyuz.
 
 
Biz, 2006 yılında tesisleri kaybetikten sonra Başbakanımızla da görüşmüştük. Bize bir yer verileceğini söylemişlerdi. Valimizle de görüşmüştük. 2009 yılındayız hala bir tesise sahip değiliz. Tesis yapacak arsaya sahip değiliz ki bu daha acı bir şey. Çünkü biz tesisimizi kendimiz yapacağız. Türk sporuna katkımız olsun istiyoruz. Olimpiyatları düzenlemeye aday olan bir ülkeyiz ve Türkiye şampiyonu olan bir takımın kendisinin bir tesisi yok ve o takım da diyor ki, biz o tesisi yaparız ancak arsa bulamıyor. Sonuçta bu bizim halledebileceğimiz bir konu değil. Verilen sözler tutulur ve yer gösterilirse biz o tesisleri, olimpiyatlarında düzenlenebileceği tesisleri kendi imkanlarımız neticesinde yapacağız. İl Özel İdare’nindi eski yerimiz. İl Özel İdare’nin elinde bir çok arsa var aslında. Ama niye bu konuyla ilgilenmiyorlar, niye bu konuyu gözardı ediyorlar açıkçası bilemiyorum.
 

Biz her zaman girişimde bulunuyoruz ama arsalar bize ait değil, bizim yapacağımız bir şey yok. Biz devletin nerede, ne kadar arsası var bilmiyoruz. Bu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün elinde, İl Özel İdare’nin ve Valiliğin elinde olan yerler. Biz bunu yapacağımızı söylüyoruz. Biz bütün olanaksızlıklara rağmen spora devam ederiz. Nitekim bunu gösterdik. Ama hala bir tesis yapacak yere sahip olamadık. Bu TBMM Kupası’nı alınca herhalde biraz daha ilgi çekeriz diye düşünüyorum. Şuna benzetmek lazım Millet Meclisi var yeri yok.

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’ne eğer bir arsa tahsisi yapılırsa Türkiye’deki yüzme ve su topu sporu çok daha ileri gider. Ve gazetelerde gördüğümüz ‘Dalgasında boğulduk, köpük yuttuk’ gibi başlıklar bu tesis yapıldıktan 3-4 yıl sonra geçersiz kalır. Türkiye su sporlarında başarıya ulaşır. Çünkü herkes biliyor ki bu konularda en fazla istihdamı olan kulüplerden biri İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü. Ama bu gidişle, bu yıpratmayla yeri olmazsa o da bu bilgisini kaybeder sonuçta sadece İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü değil Türk sporu kaybede.”Dedi.