Ilısu Barajı Türk – İslam Tarihinin İzlerini Yok Edecek

Ilısu Barajı projesi nedeniyle yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf, Doç. Dr. Adnan Çevik’in hazırladığı rapora göre Anadolu’daki ilk Türk – İslam başkentlerinden ve İslamiyet’in Anadolu’da kök saldığı ilk bölge.

Hasankeyf’te yok olacak İslam eserlerinin başında Artuklu ve Eyyûbi dönemlerinden kalan camiler, külliyeler ve Hasankeyf Köprüsü geliyor. Eyyûbi Sultanı Süleyman Camii, Anadolu’da tek benzeri olan Divriği Ulu Camii ile birlikte İslam tarihinin en eşsiz örneğini oluşturuyor. Mimarisi, mühendisliği ve sanatıyla dikkat çeken Koç Camii ve Hasankeyf Köprüsü de İslam eserlerinin dünyadaki en nadide örnekleri arasında yer alıyor.

Hasankeyf’in en ünlü İslam âlimi El – Cezeri

Çevik’in hazırladığı rapora göre Hasankeyf aynı zamanda tıptan mühendisliğe, tasavvuftan mimariye kadar çok geniş bir yelpazede önemli şahsiyetler çıkaran ve bilimsel gelişmelere ev sahipliği yapan bir merkez. Hasankeyfli âlimler arasında en ünlüsü ise sibernitik (robotik) mucidi olarak kabul edilen El – Cezerî. Leonardo da Vinci’nin çalışmaları üzerinde bile etkisi olduğu bilinen İslam âlimi ve mühendisi. Cezerî’nin mühendislik kitabı halen Avrupa’nın farklı müzelerinde sergileniyor.

Hasankeyf’in İslam tarihi açısından eşsiz bir öneme sahip olduğunun altını çizen Doç. Dr. Adnan Çevik, Ilısu barajının sadece Hasankeyf’i değil aynı zamanda Türk İslam tarihinin Anadolu’daki izlerini de yok edeceğini söyledi. Hasankeyf’in, barındırdığı eşsiz eserler sayesinde çok hızlı ve kolay bir şekilde açık hava müzesi haline gelebileceğine dikkat çeken Adnan Çevik, “Hasankeyf aynı zamanda bu toprakların toplumsal ve kültürel belleğini temsil ediyor. Neresinden bakarsanız bakın, korumak yok etmekten daha kazançlı” dedi.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç da yaptığı açıklamada Hasankeyf’in her gün yeni bir özelliğinin yeni bir değerinin keşfedildiğinin altını çizerek şunları söyledi: “UNESCO’nun 10 Dünya Mirası kriterinden dokuzunu birden karşılayan Dünyadaki tek alan olan Hasankeyf’te yapılan kazılarla bölgenin sadece yüzde birinin gün yüzüne çıkarıldığı düşünüldüğünde Hasankeyf’in büyüklüğü ve önemi daha net anlaşılıyor. Hasankeyf’ten halen Dünyanın ve bizlerin öğreneceği bu kadar çok şey varken yok edilmesine göz yumulmasını anlamak mümkün değil.”