Ilısu Amazonu, Belo Monte Hasankeyf’i Yok Edecek

Ilısu Barajı 12 bin yılık tarihe sahip Hasankeyf’le birlikte 310 kilometrekarelik bir alanı suyla boğarak üzerinde yaşayan birçok canlı ile birlikte yok edecek. Amazon Ormanları’nın kalbine yapılması planlanan Belo Monte Barajı ise 688 kilometre karelik yağmur ormanını sular altında bırakacak.

Bununla birlikte bu barajlardan çıkan metan gazının karbondioksitten ton başına 25 kat daha fazla ikilim değişikliği etkisi olacak. Peki, bütün bu gerçeklere rağmen barajlar savunulduğu gibi temiz enerji mi?

Amazon ve Hasankeyf halkının baraj karşıtı ortak mücadelesini konu alan DAMOCRACY belgeselinin galası önceki gün gerçekleştirildi. Kanadalı ünlü yönetmen Todd Southgate yaptığı belgeseli Memet Ali Alabora seslendiriyor. Yapımcılığını Doğa Derneği’nin üstlendiği belgesel baraj karşıtı mücadeleyle birlikte barajların gerçek yüzünü gözler önüne seriyor. DAMOCRACY belgeseli İstanbul’da ki galanın ardından Brezilya, Amerika ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın pek çok farklı bölgelerinde de gösterilecek.

Büyük barajların durdurulması için dünya kamuoyunu harekete geçirmeyi hedefleyen ‘DAMOCRACY’ belgeseli barajların doğa, kültür ve insanlar üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Gezegenimizin akciğerleri olan Amazon’u ve medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’yı yok edecek barajların iddia edildiği gibi ‘temiz’ enerji olmadığını da ortaya koyan belgesel, birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekiyor.

Amazon Nere, Hasankeyf Nere!

Hasankeyf’le birlikte Dicle Vadisi’nde ve Amazon Ormanları’nda yaşayan binlerce canlı Ilısu ve Belo Monte barajları nedeniyle yok olacak. Bununla birlikte Ilısu barajı nedeniyle Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nde yaşayan 35 bin kişi Belo Monte Barajı yüzünden de 40 bin kişi evlerini ve topraklarını terk etmek zorunda kalacak.

Birbirlerinden binlerce kilometre uzakta birinin varlıklarından bile habersiz yaşayan iki halkı bir araya getiren ise hukuk, vicdan ve akıl tanımayan şaibeli baraj projeleri. Her iki barajın arkasında ise dünyanın en büyük baraj tribünü üreticisi olan Avusturyalı Andritz bulunuyor. Üstelik her iki ülkede de barajların maliyeti halka ödetiliyor.

Dünyanın ortak mirası olan Hasankeyf’i ve Amazon Ormanları’nı kurtarmanın yolunun baraj karşıtı mücadeleleri ortaklaştırmaktan geçtiğini belirten Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, gala öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Barajlarla ilgili bütün yalanları kaldırdığınızda arkasından birkaç şirketin çıkarı çıkıyor. Bütün bu yıkım kararlarının altında devletleri ve bürokrasiyi kullanan aynı şirketlerin imzası var. Bu yıkıma karşı koyabilmenin tek yolu ise birlikte mücadele etmek. Şunu kesinlikle bilmeliyiz ki Amazon ormanlarını yok edecek Belo Monte yapılırsa Hasankeyf, Ilısu yapılırsa Amazon ormanları yok olur. DAMOCRACY belgeseli dünyanın dört bir yanında gelişen ve büyüyen baraj karşıtı mücadelenin ortak bir mücadeleye dönüştüğünün güzel bir göstergesi” dedi.

DAMOCRACY belgeseli gün içinde www.dogadernegi.org adresinden izlenebilir olacak.