İlginç Bir İkili: Bisiklet Ve Edebiyat Birarada!

Geçtiğimiz Cumartesi ilginç bir ikili aynı odada bir araya geldi: Bisiklet ve edebiyat. Gala Pera Kültür Merkezi’nde Hollanda-Kazakistan bisiklet turumuzdan fotoğraflar gösterdim ve gezi kitaplarımdan alıp başını GİTmekle ilgili bölümler okudum.

Dinleyicilerin arasında edebiyatçılar ve bisikletçiler vardı ve bu iki farklı grup sunumu gülümseyerek, zaman zaman kahkahalar atarak, bazen gözleri dolarak izlediler. Benim halim de onlardan pek farklı değildi. Çünkü sunum hayattan bir kesitti aslında, hatta hayatın ta kendisiydi, ilginç coğrafyalarda çekilmiş fotoğraflardan ve yaşanmış olaylardan oluşan bir fotoromandı. Batı ve Doğu kültürlerinde yaşanan bir bisiklet macerasının izdüşümüydü.

Bu sunumları elimden geldiği, bütçem ve zamanım yettiği kadar çeşitli şehirlerde yapmaya devam edeceğim. Siz de gezici gezi edebiyatının size gelmesini istiyorsanız bana pisiklet@gmail.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Benim GİTme maceram kendimi işten attırıp bir İnterrail bileti alıp tek başıma trenle Avrupa’yı gezmemle başladı (Bir Bilet Al). Macera, Greencard piyangosunu kazanıp Amerika’ya gitmem, 7 sene sonra pılıyı pırtıyı satıp bu sefer eşimle birlikte bisikletle yola düşmemizle devam etti (Dostum Pasifik).

Ya sizinki?

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş