İklim Hakkında Söyleyeceklerimiz Var!

‘İklim Değişikliği Hakkında Söyleyeceklerimiz Var’ diyenleri buluşturan TEMA Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi iklim değişikliği mücadelesinde vatandaşların, ulusal ve uluslararası süreçlere katılımının önemine dikkat çekti.

TEMA Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İklim Değişikliği Hakkında Küresel Tartışma etkinliği düzenledi. İklim değişikliğinden etkilenen halkların sesini duyurabilmesi için 80 ülke ve 106 noktada 10 bin katılımcı ile küresel ölçekte düzenlenen etkinliğin Türkiye ayağı, toplumun farklı kesimlerinden gelen 100 bireyin katılımı ile gerçekleşti. 6 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te yapılan etkinlik kapsamında katılımcılar iklim değişikliği ve enerji konusunda dünya liderlerine iletmek istedikleri mesajları hazırladılar.

30 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Toplantısı öncesinde Fransız Hükümeti’nin öncülüğünde dünyanın farklı noktalarında, binlerce kişi bir araya gelerek iklim değişikliği ile ilgili görüşlerini bildirdi. 6 Haziran’da, Pasifik kıyılarından başlayıp, Amerika’nın batı kıyılarında biten, iklim ve enerji konulu küresel vatandaş toplantıları farklı ülkelerden STK’ların organizasyonuyla gerçekleşti. Katılımcılar, kendilerine videolar aracılığıyla sunulan tarafsız bilgiler ve küçük gruplarda yaptıkları tartışmalar sonrasında, kendilerine yöneltilen 30 soruya yanıt verdi. Verilen yanıtlardan elde edilen sonuçlar, etkinliğin gerçekleştirildiği tüm ülkelerle eş zamanlı olarak çevrimiçi bir platform üzerinden yayımlandı. Sonuçlar 15 Haziran’da özetlenerek dünya liderlerine sunulacak ve yerel ve küresel düzeyde bireyler ve kanaat önderleri ile paylaşılacak. Toplantının, küresel demokrasiye ve iklim değişikliği tartışmalarına katkıda bulunması öngörülüyor.

Etkinliğin Türkiye ayağının açılış konuşmasını TEMA Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Barış Karapınar yaptı. Karapınar konuşmasında, Paris’te gerçekleşecek olan 21. Taraflar Toplantısı’nda alınan kararların dünyanın her yerinde yaşayan bireyleri etkileyeceğini ifade etti. Bu bakımdan bireylerin görüşlerini dikkate alarak verilecek kararların müzakerelerde eksik olan vatandaş katılımı konusunda anlamlı bir adım olacağını söyledi.

Türkiye Çöl Olmasın!

TEMA Vakfı