İFSAK, 50’nci Yaşını Kutluyor

Ülkemizde fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak amacı ile birçok etkinlik düzenleyerek kimi zaman bir okul kimi zaman da bir tartışma platformu olma özelliğini koruyan İFSAK, yarım asrı geride bırakmış olmanın gururunu yaşıyor.

Bu yıl kuruluşunun 50’nci yılını kutlayan İFSAK, 1985 yılında başlanan ve 2010 yılında 22. kez düzenlenecek olan İstanbul Fotoğraf Günleri, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Festivali ve 30. kez düzenlenecek olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması gibi süreklilik kazanan projelere imza atıyor.
 

24 Aralık 2009 Perşembe günü ise İFSAKlılar 50 yıllık bir derneğin üyesi olma onurunu kutlayacaklar. Yönetmenliğini İFSAK üyesi Metin Avdaç’ın üstlendiği İFSAK 50. Yıl Belgeseli, İFSAK’ın 50 yıllık tarihini gözler önüne serecek. Bu film, İTÜ Maçka binasında Mustafa Kemal Amfisi’nde İFSAK üyeleri ve tüm fotoğraf ve sinema meraklılarının katıldığı İFSAK 50. Yıl Gecesi’nde gösterilecek.

50.Yıl kutlama programı çerçevesinde İFSAK üyelerine yapılan çağrı sonucu hazırlanan “İZ” temalı sergi ise 5 – 31 Aralık tarihleri arasında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde gezilebilecek. 5 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da kapılarını açacak olan bu serginin küratörü Engin Özendes. Serginin albümü de aynı gün sanatseverlere sunulacak.
 

İFSAK tarihini anlatan İFSAK 50. Yıl kitabının ise hazırlıkları sürüyor. Kitabın 2010 yılı içinde tamamlanması planlanıyor. Bu kitapla birlikte İFSAK’ın Türkiye’deki fotoğraf ve sinema dünyasına katkıları fotoğraf ve sinemaseverlere sunulmuş olacak.