İFSAK 50. Yıl Belgeseli’nin ilk gösterimi 24 Aralık’ta

İFSAK, 24 Aralık 2009 günü ellinci yılını dolduruyor. Dernek, yalnızca Türkiye’de değil dünyada dahi kendisiyle aynı kulvarda faaliyet gösteren bu yaşta ve etkinlik temposunda organizasyonların sayısının çok az olduğunun bilincinde olarak, ellinci yılını çeşitli fotoğraf ve sinema çalışmalarıyla kutluyor.

İFSAK, kuruluşunun tam ellinci yılına denk gelen 24 Aralık 2009 günü İTÜ Maçka Yerleşkesi Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenleyeceği gecede, İFSAK Üyesi ve Belgesel Film Yönetmeni Metin Avdaç’ın yönetmenliğini üstlendiği İFSAK 50. Yıl Belgeseli’nin ilk gösterimini sanatseverlerle buluşturacak. Avdaç’ın İFSAK üyelerinden oluşturduğu bir ekiple gerçekleştirdiği filmde, İFSAK’a başlangıcından bugüne katkıda bulunmuş sinemacı ve fotoğrafçılarla yapılmış söyleşiler, geçmiş yıllara ait görüntüler, kayıtlar ve çeşitli fotoğraflar yer alıyor. Gece, 19.30’da kokteylle başlayacak, 21.30’da yaklaşık bir saatlik belgesel film gösterimiyle devam edecek.

İFSAK’ın ellinci yıl etkinlikleri çerçevesinde 5 Aralık 2009 günü İstanbul Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde açılan ve Engin Özendes’in kuratörlüğünde hazırlanan “İz” sergisi ise 31 Aralık 2009 tarihine kadar izlenebilir.