IFOAM Teknolojik Yenileşme Platformu (TIPI) Kuruldu

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu IFOAM, organik tarım araştırmalarını ileriye taşıyacak yeni bir platform oluşturulduğunu duyurdu. IFOAM Teknolojik Yenileşme Platforumu (TIPI) olarak adlandırılan grup, organik tarımda ihtiyaç duyulan teknolojik yenilikler ve araştırmalarla ilgili faaliyet yürütecek.

TIPI uluslararası işbirliğini teşvik etmek, bilgi paylaşımından faydalanabilecek tarafları sürece dahil etmek, organik tarım bilgisinin dolaşımını hızlandırmak ve pratisyenlerin organik tarım ile uyumlu uygulamaları yaygınlaştırmasına yardımcı olmak gibi amaçlarla yola çıkıyor. Biofach’ta düzenlenen Bilim Günü’nün ardından platforma dâhil olduklarını açıklayan 36 kuruluşun temsilcilerinin arasında Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Uygun Aksoy da bulunuyor.

Platformun bir diğer üyesi von Thinnen Enstitüsünden Prof. Gerold Rahmann “TIPI organik tarım konusundaki bilgi birikiminin teorik olmaktan çıkarıp uygulanabilir olduğunu göstermek konusunda önemli bir fırsat sunacak” derken, İsviçre Organik Tarım Araştırmaları Enstitüsü’nden Urs Niggli “TIPI, organik tarımın gıda güvenliği, ekosistem tahribatı ve çiftçilerin sosyal ve ekonomik olarak ayrımcılığa tabi tutulması konusundaki mücadelesine küresel bir araştırma vizyonu oluşturma konusunda öncü olacak” diyerek platformun önemini vurguladı.

TIPI’nin yakın gelecekteki hedeflerinden birisi de 2014 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IFOAM 2014 kongresi hazırlık sürecinde aktif rol almak. Platform kongre sırasında paydaşlar arasındaki diyalogu arttırmayı amaçlayan yeni biçimli bir çalıştay düzenleyeceğini de şimdiden açıkladı.

Çeviri için Buğday Derneği Genç Gönüllüler Sorumlusu Bora Kabatepe’ye teşekkür ediyoruz.