I. Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması Sonuçlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 9. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen 1. Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eserler belirlendi. ‘Kitap ve Medeniyet’ konusunu çizgilerle en güzel anlatan karikatürler arasından, jürinin titizlikle yaptığı değerlendirme sonucunda kazananlar, ödüllerini 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 13 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’de yapılacak açılış töreninde alacak.

birinci askin ayrancioglu

Yarışmada ilk üçe giren eserler
Şafak Tavkul, Ahmet Kesgin, Turan Dertli, Turgut Yılmaz, Ahmet Altay, Murat Yılmaz gibi usta karikatüristlerin jüride yer aldığı yarışmadaki profesyonel kategorisinde birinciliğe Aşkın Ayrancıoğlu’nun eseri layık görüldü. İkinciliği Ukrayna’dan Olena Tsuranova, üçüncülüğü ise yine Türkiye’den Nurullah Şimşek elde etti.

ikinci olena tsuranova

Kocaeli’den 5 gence başarı ödülü
Kocaeli’den yarışmaya başvuran 18 yaş altındaki gençlerden beşi ise başarı ödüllerinin sahibi oldu. Buna göre Emirhan Kansu, Seren Suyabatmaz, Metehan Erbil, Berhan Cebe ve Ayşenur Palabıyık, başarı ödülü almaya hak kazandı.

ucuncu nurullah simsek

Cezaevinden katıldı, jüri özel ödülünü kazandı
Yarışmada teşvik ödülünü yine Kocaeli’den Hasan Gümüş elde etti. Jüri özel ödülünü ise Silivri Cezaevi’nden yarışmaya katılan İsmail Çelebi kazandı.

hasan gumus

Dereceye girenlerin alacakları ödüller
I. Uluslararası Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması’nda birinci olan eser sahibine 15 bin TL, ikinci olan 10 bin TL, üçüncü olan ise 5 bin TL kazandırdı. Teşvik ödülü olarak 2 bin 500 TL verilirken, Kocaeli’nden başvuran gençler için ise 5 adet bin 500 TL başarı ödülü belirlendi.

aysenur palabiyik

Karikatürde de Bilge Şehir Kocaeli
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın Kocaeli’de karikatür sanatına olan ilgi ve sevginin artması, ‘Bilge Şehir Kocaeli’ konsepti içinde karikatürün de yer alması amacıyla düzenlediği yarışmaya yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılım gerçekleşti. Daha ilk yılından yarışmaya 58 ülkeden 493 karikatürist 1218 eserle başvurdu. Jürinin titiz değerlendirmesiyle bunların arasından ‘Kitap ve Medeniyet’ olgusunu en iyi anlatan 67 eser finale kaldı. Üstelik Kocaelili karikatüristlerin eserleri de finale kalmayı hak etti.

beyhan cebe

Finale 67 eser kalmıştı

Finale kalan 67 eser, yarışmanın resmi internet adresi www.kocaelicartoon.com ve Büyükşehir Belediyesi’nin www.kocaeli.bel.tr adreslerinden ilan edildi. Dikkat çekici eserlerin yer aldığı yarışmanın final değerlendirmesi 28-29 Nisan tarihlerinde yapıldı ve dereceye giren eserler belirlendi. 9. Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki ödül töreninin yanı sıra fuar süresince usta karikatüristlerin söyleşileri ve atölye çalışmalarına yer verilecek.

emirhan kansu

Karikatür festivaline dönüşecek
Kocaeli’nde karikatür sanatına olan ilgiyi ve merakı artırmak, bu sanata ilgi duyan her yaştan insanın kendisini çizgileriyle ifade etmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma projesi, aynı zamanda geleceğin karikatüristleri için ilk adım olacak. Bu yıl ilk kez yapılmasına rağmen, uluslararası nitelikte bulunması nedeniyle şimdiden bu alandaki saygın organizasyonlar arasına girmeye aday olan 1. Uluslararası Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması, 9. Kocaeli Kitap Fuarı bünyesinde adeta bir karikatür festivaline dönüşecek.

ismail celebi

metehan erbil

Processed with VSCO with a5 preset

Karikatür okulu açılacak
Yarışmaya uluslararası boyutta olduğu kadar ülke ve yerelde de büyük ilgi görülmesi doğrultusunda Karikatür Okulu açılması planlandı. ‘Karikatür Okulu’ ile bu işe yatkın olan gençlerin yetiştirilmesi sağlanacak. Mart ayı boyunca 12 ilçedeki çeşitli ortaokul ve liselerde karikatürist Ahmet Altay tarafından karikatür sanatı ve yarışmaya dair tanıtım seminerleri düzenlenerek Kocaeli’ndeki gençler yarışmaya katılım konusunda cesaretlendirilip, katılımları teşvik edildi. Tanıtım programlarında nasıl karikatür çizebilecekleri konusunda da bilgilendirilen öğrenciler yarışmaya büyük ilgi gösterince, yerelden yoğun bir başvuru alındı.