Hükümet yangından mal mı kaçırıyor?

Bugün İstanbul’da yapılan Türkiye-Kore İş Forumu’nun ardından KEPCO ile EÜAŞ arasında Sinop için nükleer enerji alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Başbakan Erdoğan Sinop için de nükleer enerji anlaşmasını kapalı kapılar ardında yapmayı tercih etti.

Türkiye’nin karışık gündemi arasında henüz yer lisansı dahi bulunmayan Sinop için nükleer işbirliği anlaşmasından acaba EÜAŞ’ın ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bugüne kadar haberi var mıydı sorusunu da beraberinde getirdi. Ne EÜAŞ’ın ne de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın anlaşma üzerine internet sayfalarında hiçbir bilgi yer almıyor. Dahası bugüne kadar Sinop üzerine herhangi bir bilimsel çalışmanın yapıldığı üzerine de ciddi şüphelerimiz bulunuyor.

Ancak nükleer enerji endüstrisinin Türkiye Pazarlama Şefi gibi çalışan Başbakan Erdoğan’ın sanırsak yılsonu hedeflerini tutturmak için bu anlaşmalara ihtiyacı var. Bu noktada da tabiî ki ülkemizin büyük Başbakanı’nın kendisine ait olan EÜAŞ veya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kurumların görüşlerini almaya ihtiyacı yok. Zaten bu kurumlarımızın da kendisinin görüşlerini -hâşâ- sorgulamak gibi bir niyeti yok.

Sayın Başbakan ‘Nükleer Endüstrisi Sizinle Gurur Duyuyor!’