H&M’de Toksik Eylemi

Greenpeace Uluslararası’nın sürdürmekte olduğu ‘Detox’ kampanyasıyla birlikte birçok ünlü markanın da kirli çamaşırları ortaya çıkıyor.

Greenpeace sularımızı kirletenlere karşı ‘Detox’ kampanyasıyla cevap vermeye çoktan başladı bile. Önce Nike, Puma, daha sonra Adidas 2020’ye kadar üretimlerinden ve tedarik zincirlerinden toksik maddelere yer vermeyeceğini açıklamışlardı. Dünyanın birçok yerinde yapılan eylemlere, bugün Türkiye’de de yapılan eylem eklendi. Greenpeace eylemcileri, sabah H&M mağazasının önündeydi. Kampanyayla ilgili ne düşündüklerini bugün eylemde yer alan arkadaşlarımıza sorduk:

Dünyanın birçok yerinde yapılan eylemlere, bugün Türkiye’de yapılan eylem de eklendi. Greenpeace eylemcileri, sabah H&M mağazasının önündeydi. Kampanyayla ilgili ne düşündüklerini bugün eylemde yer alan arkadaşlarımıza sorduk:

Ezgi Acar: Greenpeace’in yürüttüğü ‘Detox’ kampanyası, bize büyük markaların vitrinlerinin ötesini gösteriyor. Bu büyük markalar imkânları olmasına rağmen, insan sağlığını hiçe sayarak kullandıkları toksik maddelerle sadece bizi değil gelecek nesilleri de zehirlemiş oluyor. Bu yüzden insan sağlığına zararlı ve sularımızı kirleten bu markalara karşı yapılan kampanyanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesin bu markalara toksikten vazgeçmeleri için çağrıda bulunmasını istiyorum.

Cengizhan Şaşmaz: Greenpeace bu kampanyayı dünya sularını koruyabilmek için yürütüyor. Narin dünyamızı korumak için herkesin elinden gelen her şeyi yapması gerekirken, bazı büyük markalar yarınımızı düşünmeden sorumsuzca bugünümüzü ve geleceğimizi toksik madde kullanımıyla tehdit ediyor. Bu markaları, ‘Detox’ kampanyamızla, stratejilerini değiştirmeye davet ediyoruz.

Sayim Sezgin: Çevremden gördüğüm kadarıyla insanlar ünlü markalara çok güvenirler. Hâlbuki güvendikleri bu markaların zehir saçan bir silah olduğunu bilmiyorlar. Aslında ben de bilmiyordum şimdiye kadar. İnsan sağlığını bozan, denizlerimizi kirleten onlarca ünlü marka… Bunlardan bir tanesi de H&M’miş… İlk kez duydum bu markayı. Ve tabi zehir saçan bir marka olarak duydum, hafızama öyle kazıdım. Diliyorum ki en kısa zamanda yaptıkları hatadan dönerler ve insanlık için, doğamız için doğru bir karar verirler…