Hitler’in Kayıp Denizaltısı: U20

Sualtı belgeselcisi Savaş Karakaş rotasını bu kez Karadeniz’e çeviriyor. Karasu açıklarında yatan Hitler’in kayıp denizaltısı U 20’nin sırları Sudaki İzler’de aydınlığa kavuşuyor.
 
 
U 20 denizaltısını Türk karasularına getiren hikâye, İkinci Dünya Savaşı’na dayanıyor. Hitler’in Nazi Almanya’sı gözünü doğuya çevirmiş ve Rusya’ya saldırmıştı. Alman Yüksek Komutası saldırının daha başarılı olabilmesi için Karadeniz’de de varlık gösterilmesi gerektiğinin farkındaydı. Bunun üzerine Naziler ünlü U-bot’larını Karadeniz’e göndermeye karar verdiler. Ama Almanya’nın Karadeniz’e doğrudan ulaşımı yoktu. İstanbul ve Çanakkale boğazları gerek Türkiye’nin tarafsızlığı, gerekse Montrö antlaşması dolayısı ile U-bot’ların Karadeniz’e geçişine kapalıydı. Yine de zaman zaman nehirlerden, zaman zaman parçalara ayrılarak kamyonlar üzerinde 3300 km. yol kat ederek Avrupa kıtasını baştan sona geçen altı adet U-bot Karadeniz’e kavuştu. Denizaltılar, 27 Ekim 1942’den 25 Ağustos 1944’e kadar Rus Donanması’na karşı 56 operasyon gerçekleştirdiler ve resmi kayıtlara göre toplam 45.426 ton gemi batırdılar. Kızıl Ordu 1944’te Romanya’yı ele geçirip Köstence Limanı’nda bekletilen Alman denizaltılarından üçünü batırınca, üssüz kalan diğer üç denizaltı da bizzat kaptanlarının emriyle Türk karasularında batırıldı. Karasu açıklarında yatan U–20, işte bu üç kayıp denizaltıdan biri.
 

Yeri, 1994 yılında Deniz Kuvvetleri’nin bir mayın tatbikatı sırasında bulunan ve ünlü sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay tarafından teşhis edilen denizaltı, İkinci Dünya Savaşı’na dair bütün anılarıyla birlikte İZ ekranlarında yeniden canlanıyor.

Hitler’in Kayıp Denizaltısı U 20’nin hikâyesini İZ’de izleyin.

Yayın Tarihi: 30 Ekim 2009 Cuma Saat: 22.00 (Digiturk 18.Kanal)