Hevsel Bahçeleri’nde Yapılaşmaya Karşı Mücadele Sürüyor

hevsel bahceleri sirtcantam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Dicle Üniversitesi ile kent merkezi arasında kalan ve ağırlığını Dicle Nehri Vadisi’ni oluşturduğu ve Hevsel Bahçeleri’ni de içine alan alanın yapılaşmaya açılması planlanırken, ağaç kıyımını protesto eden çevreciler bölgede oturma eylemi başlattı.

Eylemcileri BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak ve partililer ziyaret etti. Demirtaş, Diyarbakır Surları ile Dicle Havzası’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girebilmesi için valilik, kültür müdürlüğü ve belediye tarafından büyük bir çaba sonucu başvuru yapıldığını belirterek, “Bir yandan UNESCO’ya başvuru yapılırken diğer yandan ise burada doğa talanı başlatılmış durumda. Bu birbiriyle çelişiyor. Birileri bu projeye zarar vermek için elinden geleni yapıyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’da da Diyarbakır’daki direnişe destek olmak amacıyla Hevsel Dayanışması kuruldu. Öte yandan, Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kesimini protesto etmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hitaben change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş