Hayvanların Kullanılmadığı Bir Sirk Kültürüne Geçiş

21 Ocak 2010 tarihinde, Çanakkale Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sevil Albay’ın, HAYTAP Çanakkale temsilcisi Sitare Şahin’in dilekçesine cevaben gönderdiği yazı, yerel yönetimlerin ve diğer yetkili kurumların aldığı kararların ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Bu tutum; toplumların, yüzyıllar boyunca ‘keyfiyetle’ kabul görmüş, ‘eşitsizlik’ ilkesine dayanan yargılarını değiştirmek, bireylerin bakış açılarını ve ahlaksal değerlerini bir üst düzeye taşımak için atılmış en önemli adımlarından biri.

Sonuçta, ‘hayvanların yer almadığı’, dolayısıyla hem fiziksel, hem de duygusal istismara uğramadığı sirkler, çocukların masumiyetlerinin de istismar edilmediği bir masal ve eğlence dünyasına açılan kapı demek.
 

Çocukların ve yetişkinlerin, daha genelinde insanların ‘sömürüldüğü’ her türlü eğlence anlayışına cephe alırken, neden hayvanlar için aynı savunmayı gösteremiyoruz?

Perde arkasında hayvanların çektiği eziyetler ve acılar üzerinden mutluluk vaad eden, yaşamla ölüm arasında her gün mekik dokuyan hayvanlar üzerinden para kazanan bir kültür, insanlık tarihinin sayfalarından silinmeye mahkûm olmalıdır.

Bu nedenle, Çanakkale Belediyesi’nin attığı bu büyük adımın devamlılığını diliyoruz ve diğer kamu kurumlarına örnek olmasını umuyoruz.

Sayın Sitare Şahin,

Hafta sonu kentimizde yapılması planlanan Art Theater Carmen Sirki bölgemizde hafta sonu etkin olması beklenen soğuk ve yağışlı hava koşulları nedeniyle 30 Ocak 2010 tarihine ertelendiği organizasyonun yetkililerince tarafımıza bildirilmiştir.

Ayrıca yetkililer etkinlik hakkında belediyemize ilk başvurduklarında hayvanların bir eğlence unsuru olarak bu tip gösterilerde kullanılmasına yerel yönetim ve kent halkı olarak sıcak bakılmadığı ilgili birim yetkililerince kendilerine iletilmiştir. Kendileri sergilenecek gösterinin; akrobat, illüzyon ve cambazlardan oluşan, kesinlikle hayvanların kullanılmadığı, modern tiyatral yeni bir sirk kültürünün öncülüğü niteliğinde olduğunu belirtmişlerdir. Ancak bu koşullarda kentimizde etkinlik yapmalarına izin verileceği konusunda da kendilerinden beyan alınmıştır.

Ayrıca konu ile ilgili organizasyon yetkilisi Sunday Bey’den de bilgi alabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Sevil Albay

Özel Kalem Müdürü