Hayır! Nükleer İle Çok Zaman Kaybettik…

Başbakan Erdoğan’ın Moskova’ya giderek nükleer santral ihalesini karara bağlayacağını belirttiği açıklamadan sonra ikinci bir ihale 2010 programına girdi. Son olarak da Bakan Yıldız Akkuyu, Sinop ve başka yerlerle alakalı nükleer enerji çalışmalarının süreceğini belirtti. Peki, geçen 2 yılda hiçbir temiz enerji politikası üretmeyen, arz güvenliğine yönelik çalışmayan hükümetin iş nükleer enerjiye geldiğinde dört koldan çalışmasının; elektrik zamlarının ve pahalı doğalgaz anlaşmalarının sebebini kim açıklayacak?

Enerji Bakanı Taner Yıldız nükleer konusunda çok zaman kaybettiğimizi, 2010 yılının nükleer santral ile alakalı çok hareketli geçeceğini ve temellerin atılacağını söyledi. Öte yandan enerji politikalarımıza yön vermesi gereken hükümetin son iki yılda ne yaptığına baktığımızda koca bir hiçle karşı karşıya kalıyoruz.

Hükümet iki haftada bir nükleer enerji açıklaması yapıyor, bakanlar değişiyor, var olan pahalı doğalgaz anlaşmaları yenileniyor, enerji koridoru lafları havalarda uçuşuyor ancak hiçbir şey yapılmıyor. Enerjide fosil yakıtlara olan bağımlılığımız hiç yokmuş gibi, elektrik fiyatları her geçen gün artmıyormuş gibi davranan hükümetimiz “doğalgaza zam görünmüyor” diyerek görevini hakkıyla yaptığını düşünebiliyor. Zaten zamlar geldiğinde de “fiyatlar bize bağlı değil; otomatik olarak belirleniyor” diyebiliyor. Önümüzdeki yıl ne olacağını bile öngöremeyen bir bakanlığımız ve orada çalışan bürokratlarımız var; görevi önümüzdeki yılı değil on yılları öngörmek, politikalar belirlemek olan bakanlığımız acaba ne zaman mesuliyet kabul edecek?

Sadece 20 çalışanı olan küçücük bir Greenpeace Ofisi “Enerji Devrimi” senaryosu ile 2050’ye kadar arz güvenliğimizi sağlayacak, temiz enerjilere geçerek fosil yakıt ve nükleer enerji gibi kirli teknolojilerin kullanımını ortadan kaldıracak bir yol haritası çizebilirken bakanımız “Ocak ayını öngörmek mümkün değil” diyebiliyor. Görüşülmeden hemen önce geri çekilen yenilenebilir enerji kanunundaki değişiklikler bir türlü tamamlanamazken hiçbir sorunumuzu çözmeyecek nükleer santral ihalesi için bütün hükümet seferber oluyor.

Lütfen artık gözünüzü açın ve Ocak ayını öngörün, 2020 yılının hatta 2050 yılının Ocak aylarını da öngörün. Yenilenebilir enerji sektöründeki büyümeyi ve enerji verimliliği çözümlerini görün, fosil yakıtlara her geçen gün artan bağımlılığımızı ortadan kaldırmak ve her yıl rekorlar kıran CO2 salım artışımızı düşürmek için hemen şimdi harekete geçin. Çünkü evet nükleerle çok zaman kaybettik…