Haydi, Meydanlarda Kitap Okuyalım!

Türk Kütüphaneciler Derneği, ‘Okuyan Türkiye’ ideali için 2012 yılında başlattığı ‘81 İlde Kitap Okuyoruz’ sloganlı okuma etkinliğini bu yıl 27 Mart 2013 Çarşamba günü 81 ilde saat 12.30 – 13.00 saatleri arasında gerçekleştirecek.

2012 yılında 48. Kütüphane Haftası’nın açılış gününde, valiliklerin desteğiyle 50 ilde, 60 meydanda 12.30 – 13.00 saatleri arasında 30 dakika kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.

Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak için; kütüphaneciler, bilgi ve belge yönetimi bölümü öğrencileri, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar, okurlar ve kamu yöneticileri hep birlikte meydanlarda kitap okundu. Meydanlarda topluca sessiz kitap okuyanlara vatandaşların ve basın mensuplarının ilgisi yoğundu.

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi ve şubeleri, TKD Gençlik Çalışma Grubu – TKD Kampus, Okul Kütüphanecileri Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, Çocuk Vakfı, Edebiyatçılar Derneği, BUĞDAY Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Bir Dolap Kitap, Çizgi Roman Okurları Platformu, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Palme Yayıncılık, Yapı Kredi Yayınları, İdefix, Prefix dağıtımcı firmalar ve Sabit Fikir Dergisi kitap okuma etkinliğine destek oldu.

Türk Kütüphaneciler Derneği, ‘Okuyan Türkiye’ ideali için çalışmalarına devam ediyor. İlkini yaygın olarak başarıyla gerçekleştirdikleri kitap okuma etkinliğinin toplumda etki yarattığını, yerel ve ulusal basının etkinliğe ilgi göstererek medyada geniş yer bulması ‘okuma kültürünün’ tüm topluma yaygınlaşması için önemli bir başlangıç olduğunu düşünen dernek, ilkini 2012 yılında yüksek katılım ve başarı ile hayata geçirdiği kitap okuma etkinliğini gelenekselleştirerek her yıl artan ilgi ve destekle sürdürmeyi hedefliyor.

2012 yılında başlattıkları ‘81 İlde Kitap Okuyoruz’ sloganlı okuma etkinliğini bu yıl 49. Kütüphane Haftası’nın 3. günü 27 Mart 2013 Çarşamba tarihinde 81 ilde saat 12.30 – 13.00 saatleri arasında illerin en merkezi noktalarında gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.