Hattın Ucunda Tarım Bakanlığı Var

Yavru balık avının durdurulması için imza veren 254 bin kişi ve 4.000 SMS’e rağmen sessizliğini koruyan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı için, Greenpeace Akdeniz ‘Kırmızı Telefon’u devreye soktu.

Karlı bir İstanbul sabahında, Galatasaray Meydanı’na yerleştirilen sembolik ‘Kırmızı Telefon’ kulübesinden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın santraline bağlananlar, ‘Ticari balık türlerinin yasal avlanma boylarının bilimsel üreme boylarına göre yeniden düzenlenmesi için çalışmalara ne zaman başlayacaksınız?’ diye sordu. Şu ana kadar 250’den fazla kişi arama yaptı. Bakanlığı arayan kişilerin yorumlarını ‘Kırmızı Telefon’ sayfasında okuyabilirsiniz.

Henüz bir kez bile yumurtlamamış boydaki balıkların avlanmasının önüne geçmek için ilk adım, yasal avlanma boylarını, bilimsel olarak bilinen ilk üreme boylarına uygun olarak düzenlenmektir. Bununla birlikte aşırı ve yasa dışı avlanma gibi stokları tehlikeye atan tehditlerin önüne geçilmesi için Bakanlığın acil eylem planları yapması şart.

Sürdürülebilir balıkçılık şart!

4 yılda bir hazırlanan su ürünleri tebliğinin 2012 – 2016 dönemi için Haziran’da yapılacak danışma kurulu toplantısında, bu konuların ele alınması ve çözülebilmesi için bilim insanları ve kooperatif birliklerinin katılımları ile hemen şimdi çalışmalara başlanması gerek.

Destekçilerimizden gelen sorular üzerine, bu konuda asıl yetkili olan kuruma yönlendirmeyi ve kamuoyunun sesini duyurmasına yardımcı olmayı uygun bulduk. Denizlerin ve balık stoklarının geleceği için endişe eden, yavru balık avının durdurulması için imza veren 254.000 kişi şimdi bir cevap almak için doğrudan Bakanlığı arıyor.

Denizlerimizin ve balıkçılarımızın geleceği için, Bakan Eker’den, yasadışı ve aşırı avlanmanın engellenmesini, sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık ilkelerine dayalı bir balıkçılık politikası oluşturulması için ilk adımı atmasını bekliyoruz. Denizlerimizin ve balıkçılığın geleceği için kaybedilecek zaman yok.

‘Kırmızı Telefon’ nedir?

‘Kırmızı Telefon’, yavru balık kampanyasına destek veren herkesin ev veya cep telefonundan erişebileceği bir numara. 0(212) 377 03 50 begin_of_the_skype_highlighting, 0(212) 377 03 50 numaralı telefonu arayanlar, Greenpeace tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın santraline yönlendiriliyor.

‘Kırmızı Telefon’un sonraki durakları

2 Şubat Çarşamba, Beşiktaş Meydanı

3 – 4 Şubat, Kadıköy Beşiktaş İskelesi önü