Hasankeyfliler Ilısu Barajı’nı Protesto Etti

7 Temmuz 2009’da Ilısu Barajı’na destek veren Avrupa ülkeleri bu projeden resmen çekildiğini açıklamıştı. Üç Avrupalı ülke, Almanya, Avusturya, İsviçre Ilısu baraj projesinden, Çevre ve Orman Bakanlığı 150 uluslararası standardı yerine getiremediği için çekilmişti. Böylece Ilısu baraj projesi için yurt dışından sağlanması beklenen finans kaynağı iptal olmuştu.

Avrupalı ülkeler aldığı bu tarihi kararla Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin korunması gerektiğini ve Ilısu baraj projesinin bu önemli alanı yok edeceğini kabul etmişti. Doğa Derneği, aynı kararın Türkiye tarafından da alınması için ‘Hasankeyf Yok Olmasın’ kampanyasını sürdürüyor.
 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Hasankeyf’i korumasını istiyoruz.

Hasankeyfliler Çevre ve Orman Bakanlığı önüne gelerek Bakanlığı, Ilısu Barajını yapmak ve Hasankeyf’i sular altında bırakmaktaki ısrarından dolayı protesto etti. Hasankeyfliler, Avrupa’nın Hasankeyf’i korumaktaki kararlılığını Türkiye’nin de göstermesini talep etti.

Hasankeyfliler Birliği adına konuşan eski Hasankeyf imamı İsmail Koçyiğit “Hasankeyf’in yerinde korunmasını ve Ilısu baraj projesinin iptal edilmesini istiyoruz. Başbakan Tayyip Erdoğan Hasankeyflilerin sesini duyarak Hasankeyf’in yerinde korunması için her türlü önlemi almalıdır. Hasankeyf yerinden taşınarak korunamaz. Bunu herhangi biri söylemiyor. Bunu biz Hasankeyf’te doğmuş ve ecdadı yüzlerce yıldır Hasankeyf’teki medeniyeti yaratmış insanlar olarak söylüyoruz. Hasankeyf ve Dicle Vadisi bir UNESCO Dünya Mirasıdır ve bu haliyle gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Başbakan Erdoğan, Hasankeyf’i UNESCO Dünya Mirası ilan etmek yerine, onu sular altında bırakırsa bunu tarih affetmeyecektir. Hasankeyf uygarlığı ve Hasankeyfliler de affetmeyecektir. Başbakanın Hasankeyf’i yerinde koruyacağına ve Ilısu Barajını iptal edeceğine tüm kalbimizle inanmak istiyoruz” dedi.

Bakan Eroğlu’nun görevden alınmasını istiyoruz.

Bakanlığın önünde toplanan Hasankeyfliler Bakan Eroğlu’nun Ilısu Baraj projesini desteklemesine tepki gösterdi. Hasankeyfliler Bakan Eroğlu’nun bilimi, hukuku ve kamu vicdanını hiçe saymasını ve Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajını ısrarla savunmasını protesto etti. Hasankeyfliler Birliği üyeleri Bakanın görevini suiistimal ettiğini iddia ederek ivedilikle görevden alınmasını talep etti.