Hasankeyf’in Yok Edilmesine Kredi Vermeyin

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, geçtiğimiz hafta içinde Ilısu Baraj Projesi hakkında yaptığı açıklamada eksik finansmanın Türkiye’deki büyük bankalardan karşılanacağını belirtmiş ve Hükümet’in bu bankalar ile ocak ayı içersinde anlaşma imzalamayı umduğunu açıklamıştı.

Doğa Derneği, geçtiğimiz kasım ayında her iki bankaya bir yazı göndererek Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin Türkiye’nin ve dünyanın en önemli kültür ve doğa miraslarından biri olduğunu hatırlatmıştı. Doğa Derneği aynı yazıda bankaların Ilısu baraj projesine finansman sağlamamalarını talep etmişti. Ancak ne Garanti Bankası, ne de Akbank bugüne kadar konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada “Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO dünya mirası kriterlerinin onda dokuzuna uyan dünyadaki tek doğa ve kültür mirasıdır. Cevre koruma projelerine desteği ile tanınan Garanti Bankası ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (Global Compact) imza atan Akbank’ın bu dünya mirasını yok edecek olan Ilısu baraj projesini desteklemelerinin hiçbir nedeni olamaz. Doğa Derneği, her iki bankadan da, kamuoyunda büyük bir hassasiyet yaratmış olan Ilısu Baraj Projesi konusunda rahatlatıcı birer açıklama beklemektedir” dedi.

Eken sözlerine şöyle devam etti: “Yeşil Atlas başta olmak üzere Garanti Bankası’nın desteklediği pek çok çalışmada Ilısu ve diğer büyük baraj projelerinin doğaya verdiği zararlar belgelerle ortaya konmuştur. Akbank ise Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamıştır. On maddelik bu sözleşmenin üç maddesi çevreyle ve doğayla ilgilidir. Bu maddeler okunduğunda sözleşmeye imza atan bir şirketin Ilısu barajı gibi bir projenin içinde bulunamayacağı net olarak anlaşılabilir.”

Eken, “Önce Dünya Bankası, ardından da Avrupa’daki yatırım bankaları doğaya ciddi zararlar verecek olan bu projeden çekilmişlerdir. Bu durum, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin Bakan Eroğlu’nun iddia ettiği gibi korunamayacağının en somut kanıtıdır. Bu nedenle, Türkiye’deki milyonlarca kişinin yatırımlarını elinde tutan Akbank ve Garanti Bankası’ndan da aynı hassasiyeti göstermelerini talep ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Doğa Derneği, Hükümete yaptığı çağrıyı yenileyerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edilmesi için bir an önce UNESCO’ya başvurulmasını talep etti.