Harmancık’ın Termal Turizm Hamlesi

Bursa’nın tüm ilçelerine hizmetlerini ulaştırarak kente değer katan Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’a, Ilıcaksu Mevkii’ndeki termal suların değerlendirilerek turizminin kalkındırılacağı modern bir tesis kazandıracak.

harmancik-5

‘Daha yaşanabilir ve daha sağlıklı bir kent’ hedefiyle hizmetlerini aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir sınırlarına dâhil olan ilçelerde de hizmetlerini bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda planlamaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Harmancık’ta Ilıcaksu Mevkii’ndeki termal su bölgesinde incelemelerde bulundu. Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ve Harmancık Kaymakamı Hakan Engin ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının eşliğinde gerçekleştirilen incelemenin ardından bölgeye termal suların değerlendirileceği bir tesis kurulacağı belirtildi.

harmancik

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın her alanda gelişimini ve kalkınmasını sağlarken bir yandan da yeni ilçelerde çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatarak, “Dağ yöresinin güzel ilçesi Harmancık’ta, Ilıcaksu Mevkii’nde, bölgemizin ekonomisine katkı sağlayacak unsurlardan biri de termal sularımız. Şu anda sadece Ilıcaksu bölgesinde, bu havzada, büyük bir tesise yetecek kadar yani 4 litre/saniye civarında su bulunuyor. Belki daha da zenginleştirilerek bu miktar daha da artacak” dedi.

Bölgedeki çalışmaları başlattıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Burada yapılacak çalışmalarla birlikte güzel bir termal tesisi bölgeye kazandıracağız. Kadınlar ve erkekler için ayrı havuzları, konaklama mekânları ve kafeteryaları olan güzel bir tesisle bölgeye büyük değer katacak bir uygulamaya imza atacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nden uzmanların yapacağı etütlerin ardından tesisin projelendirip en kısa zamanda hayata geçirileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Özellikle dağ yöresinin ekonomisine ve turizmine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek önemli bir proje olacak” dedi.

Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya da bölgenin sahip olduğu güzel termal suların atıl durumda olduğunu ifade ederek, “Ilıcaksu’da incelemelerimizi yaptık. Buraya güzel bir tesis yaptığımız zaman, hem dağ bölgemiz için hem ilçemiz için hem de buradaki mahallelerimiz için çok güzel bir yatırım olacak diye düşünüyorum. İlçedeki eko turizm projesiyle beraber Harmancık’ın ufku da değişecek. Konaklamalar bungalovlarda yapılacak, buraya da bir yüzme havuzu, iki Osmanlı hamamı ve dinlenme alanlarıyla beraber güzel bir tesis oluşturulacak” şeklinde konuştu.

Çetinkaya, bölgeye değer katacak proje ile Harmancık’a verdiği destek ve yatırımlarından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Başkan Altepe, daha sonra da BEBKA aracılığıyla Harmancık’a kazandırılan ekoturizm bölgesindeki bungalov konaklama evlerinde incelemelerde bulundu.